DİĞER HABERLER

Haftanın Filmleri

“Transamerica, cinsiyet değiştirme ameliyatından bir gün önce, ilk ve son heteroseksüel ilişkisinin ürünü olan oğlu…” Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumladı.
 
   
 
 
     


FIREWALL
Macera
Yönetmen: Richard Loncraine
Oyuncular: Harrison Ford, Paul Bettany, Virginia Madsen, Robert Forster
Yapım: 2006, ABD, 105 dk.
imdb notu: 5.7

Yaz geldi; her zaman olduğu gibi hikayeler hafiflemeye, inandırıcılıklar düşmeye,filmler kabak tadına meyletmeye başladı. Yaşamını klimalı bir sinema salonundan çıkmadan idame ettiren bir sinefil düşünün, Firewall'u izleyince yazın geldiğini anlayabilir pekala. Harrison Ford Firewall'da kariyeri boyunca sıklıkla yaptığı bir şeyi yapıyor; ailesinin başına musallat olan kötü adamlarla cebelleşiyor. Kötü adam, Da Vinci Şifresi'ndeki en iyi şey (aslında bu filmdeki en iyi şey de o) olan Paul Bettany. Kötü adamın derdi ne; bir bankanın güvenlik uzmanı olan Jack Stanfield'ın ailesini rehin almak suretiyle kallavi bir miktar parayı hesabına geçirmek. Tuzak zekice kurulmuş ve Jack, kötü adamların söylediğini yapmaktan başka çaresi olmadığını kısa süre anlıyor. Ancak sonradan planın o kadar da kusursuz olmadığı ortaya çıkıyor ve mülayim aile babası Jack Stanfield bir anda acımasız bir ölüm makinesine dönüşüyor... 64 yaşındaki Harrison Ford temponun yükseldiği anlarda hala bir aksiyon kahramanı olabileceğini kanıtlıyor olsa da, gerçek hayatında elektronik postalarına bakmaktan aciz (bunlar kendi sözleri) bir adam olarak, bir bilgisayar dahisini canlandırmayı pek becerememiş. Bilgisayar karşısındaki hali, deveye binmiş eskimoya benziyor. Neyseki dert değil, filmin her yeri dökülüyor olduğundan kimse Harrison Ford'dan hesap sormayı düşünmemiştir herhalde.
YÜRÜYEN ŞATO
(Hauru no Ugoku Shiro) Animasyon
Yönetmen: Hayao Miyazaki
Seslendirme: Oya Küçümen, Ziya Kürküt, Ülkü Ülker, Yonca Cevher
Yapım: 2004, Japonya, 119 dk.
imdb notu: 8.0

Japon anime dahisi Hayao Miyazaki'nin uzun zamandır yolunu gözlediğimiz yeni filmi Yürüyen Şato (aslında artık o kadar yeni değil), nihayet ticari gösterime giriyor. Usta yönetmenin Diana Wynne Jones'un romanından uyarladığı ve her zaman olduğu gibi muhteşem bir görsellikle süslediği filmi, kötü bir cadı tarafından yaşlı bir kadına dönüştürülen Sofi'nin hikayesini anlatıyor. Çaresiz Sofi, üzerindeki laneti kaldırmak için uğraşırken, efsanevi kahraman Howl'un şatosunda kendine iş buluyor... Sadece anime severlerin değil tüm sinemaseverlerin ilgisini hak eden bu enfes film, haftanın açık ara en iyisi.
BANDIDAS
Komedi- Macera
Yönetmen: Joachim Roenning, Espen Sandberg
Oyuncular: Penélope Cruz, Salma Hayek, Steve Zahn, Sam Shepard
Yapım: 2006, Fransa, Meksika, ABD, 93 dk.
imdb notu: 5.4

Haftanın yazlık filmlerinden biri de, 'latin ateşi' kıvamındaki Bandidas. Hollywood'da tutunmayı başarmış az sayıdaki latin oyuncudan ikisi Penélope Cruz ve Salma Hayek'i buluşturan film, erkek egemen 'banka soygunu' piyasasına giren iki kadının hikayesini konu alıyor; Yer Meksika, yıl 1888. Biri eğitimli Avrupalı, diğeri köylü Maria ve Sara, banka soygunu işinde kadınların da söz sahibi olabileceğini kanıtlamak için bir dizi soyguna girişiyor... Luc Besson'un da senaryo yazarları arasında olduğu Bandidas, son derece hafif bir seyirlik, iyi vakit geçirtiyor ama kısa sürede unutulmaya mahkum.
DÜŞ YAKAMIZDAN
(Failure To Launch) Romantik-Komedi
Yönetmen: Tom Dey
Oyuncular: Matthew McConaughey, Sarah Jessica Parker, Kathy Bates, Zooey Deschanel
Yapım: 2006, ABD, 97 dk.
imdb notu: 5.5

Her şeyi geçtim bir sinemasever olarak nasıl bir günah işlemiş olabilirim ki, bir sezonda iki tane Matthew McConaughey filmi birden izlemek zorunda kalıyorum? Kirli Para'da Al Pacino'yu bile kötü oynatmayı başaran Amerikan usülü seks sembolü Matthew McConaughey, eski uzmanlık alanına dönüyor, romantik komedilere. McConaughey biliyorsunuz, halter kaldırıp Amerikan kadınları tarafından 'en seksi' seçileliberi işleri gayet tıkırında. Bu rüzgarın bir sonucu olarak karşımıza gelen Düş Yakamızdan ise 35 yaşına gelmesine rağmen halen anne babası ile yaşayan Tripp'in hikayesini anlatıyor. Baba ocağının ve ana kucağının sıcaklığına tutkun bu adam ancak Paula'yla tanışınca hayatını değiştirme ihtiyacı hissediyor.
TRANSAMERICA
(Transamerica) Komedi
Yönetmen: Duncan Tucker
Oyuncular: Felicity Huffman, Kevin Zegers, Fionnula Flanagan
Yapım: 2005, ABD, 103 dk.
imdb notu: 7.7

Başrolündeki Felicity Huffman'a Oscar adaylığı getiren (ödülü Reese Witherspoon'a kaptırdı biliyorsunuz) Transamerica, cinsiyet değiştirme ameliyatından bir gün önce, ilk ve son heteroseksüel ilişkisinin ürünü olan oğlu Toby ile tanışan Bree'nin hikayesini anlatıyor. Toby hapishanededir ve birisinin onu çıkarması gerekmektedir. Oğlu Toby'i hapisten çıkaran Bree'nin tek amacı çocuğu üvey babasına teslim etmektir. Arabayla Amerika'yı bir ucundan diğer ucuna geçen yolculuğa çıktıklarında başlarına beklenmedik olaylar gelecektir...


Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>