DİĞER HABERLER

İki Dünya Arasında 

Fotoğraf sanatçısı Merih Akoğul'un engelli çocuklarla birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar sergileniyor.
 
   
 
 
     
İki Dünya Arasında adlı fotoğraf sergisi 19 Haziran ile 30 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fotoğraf Merkezi'nde sergileniyor. Akoğul'un, koordinatörlüğünü yaptığı sergi projesi zihinsel engelli çocukların yaşadıkları dünyayı gözler önüne seriyor.

İçlerinde; otistik, down sendromlu ve öğrenme güçlüğü olan farklı zihinsel engel gruplarında yer alan 5-15 yaşları arasında 20 çocukla yapılan çalışmada Akoğul, çocuklara dağıttığı makinelerle onların dünyalarını bizlere göstermeyi amaçlıyor.

Merih Akoğul projesiyle ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor; "Adana'da engelli çocukların eğitildiği Fehmi Kaya Özel Eğitim Merkezi'nde 2000 yılından bugüne kadar yaptığım çalışmalarda çocukların fotoğraf çekmeye ve çektirmeye olan aşırı ilgilerini daima görüyordum. Beni uzun uzun ve dikkatlice izleyen bu çocuklar, arada bir elimdeki makineyi isteyip kendi dünyalarını fotoğrafla saptamak istiyorlardı.

Bunun üzerine, ben de çeşitli kurum ve kişilerle görüşerek bu projeyi yapmaya karar verdim. 2003 yılının Nisan ve Mayıs aylarında çocuklar, eğitim gördükleri ve yaşamlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri bu merkezi 10 gün boyunca bazen sınıflara girerek, bazen de bahçede boş vakitlerinde fotoğraf çekerek saptadılar. Beni izlemek dışında fotoğrafla bağlantısı olmayan ve ellerine daha önce hiç makine almamış bu çocukların, iki dünya arasındaki anları saptama uğraşı tam anlamıyla heyecan vericiydi. Çocukların çektiği fotoğraflarla oluşan bu sergide amacım yine aynı; engelli çocuklarla ilgili gündemi canlı tutmak..."

Merih Akoğul bu sergiden önce de “Başarmak” projesi ile bugüne kadar Türkiye’de özürlü çocuklarla ilgili olarak yapılan en kapsamlı fotoğraf çalışmasını gerçekleştirmişti. Bu çalışmada ağırlıklı olarak ilköğretim çağındaki çocukların öğrenme uğraşları ve engellerini yenme konusunda verdikleri mücadele ve gösterdikleri çabalar gözönüne seriyordu.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>