DİYET

Kısa Süreli Bir Diyet Alternatifi: “Aralıklı Oruç”

Aralıklı oruç diyeti, beslenmeyi belirli saatlere bölme ilkesine dayanıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor.
 
   
 
 
     

Sağlık sorunu yaşamayan bireylerin zorlanmadan uygulayabileceği “aralıklı oruç” diyeti hakkında bilgi veren sağlıklı yaşam sitesi Diyetkolik.com’un diyetisyenlerinden Sena Tuvanç, beslenmeyi belirli saatlere bölmenin, kilo vermeyi hızlandırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

“Aralıklı oruç diyetinde, almanız gereken besini gün içinde, 8 saatlik bir zaman diliminde gerçekleştirmeniz ve geriye kalan 16 saatlik zaman diliminde, uykuda olunmayan sürelerde, yalnızca sıvı ağırlıklı gıdalar tüketmeniz gerekiyor” diye konuşan Tuvanç, “Örneğin, sabah saat 08.00’da uyandınız. Saat 11.00’a kadar sıvı gıdalarla besleniyor ve günlük öğün tüketimlerinizi 11.00 ile 19.00 arasında gerçekleştiriyorsunuz. Saat 00.00’a kadar yeniden sıvı gıda tüketimine devam ediyor ve daha sonra 8 saatlik bir uyku sürecine giriyorsunuz. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyorsanız, bu programı kendi hayatınıza göre uygulayabilir, saatlerini değiştirebilirsiniz” dedi.

Diyetisyen Sena Tuvanç, aralıklı orucun 8 saatlik beslenme periyodunda, protein içeriği yüksek olan besinler tüketilebileceğini belirterek, “Bu besinler ızgara köfte, tavuk, balık, peynir, yumurta ve süt olabilir. Ayrıca, karbonhidrat tüketimi en düşük seviyede olması gerektiği için, karbonhidrat içeriği yüksek olan meyve, ekmek ve tahıl gibi besinleri daha az tüketerek bunların yerine yağ içeriği yüksek olan ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumları ve zeytini seçebilirsiniz” diye konuştu.

Yağ yakımını hızlandırıyor


Diyetkolik.com diyetisyenlerinden Sena Tuvanç, dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesinin de aralıklı oruç diyetinin sadece 8 ile 12 hafta arasında uygulanması gerekliliği olduğunu söyledi. Tuvanç, “Yapılan çalışmalara göre, 8-12 hafta boyunca uygulanan aralıklı oruç diyetinin açlık kan şekerini düşürdüğü, yağ yakımını hızlandırdığı, oksidatif stresi azalttığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu görülüyor. Bu nedenle, kısa süreli uygulamak üzere alternatif bir diyet arayanlar için aralıklı oruç diyeti uygun bir seçenek olabilir” dedi.

 

Etiketler: Oruç, Diyet, kadın, beslenme, Kilo, Bahar
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>