DİYET

Sakızla Kilonuzu Sabitleyin, Kontrol Edin

Sakızla kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız bu haberimiz tam size göre...
 
   
 
 
     

İnsanlar her zaman bir şeyler çiğnemek istedi. İnsanlar âşık olduklarında ya da strese girdiklerinde hep sakız çiğniyor.

YANLIŞ BİLİNENLER

Çoğu kez, “eğer sakız yutarsanız midenizde 7 yıl kalır” diye duymuşsunuzdur. Bu, sakız hakkında bilinen en yaygın yanlış bilgidir. Sakızlar sindirim sisteminizden rahatlıkla atılabilecek gibi üretilmiştir. Diğer yanlış bilgi ise sakız çiğnemenin dişlerinize zarar verdiği yönünde. Şekerli sakızlar bile uzun süre şekerini koruyamaz bir süre sonra şekersiz hale gelir. Özellikle yemeklerden sonra çiğnerseniz dişleriniz için yararlı olabilir.

SAKIZIN YARARLARI

Kilo kontrolüne yardımcı olur: Sakız pratik, ucuz ve düşük kalorilidir. Şekerli bir sakız yaklaşık 5 -10 kaloridir. Şekersiz olanlar da tercih edilebilir. Sakız, atıştırmayı engellemek ve kalori alımını azaltmak için harika bir yoldur.

İŞTAHI AZALTIR:

Sakız çiğnemek iştah kontrolü sağlamaya yardımcıdır.

ÖĞÜNDE DAHA AZ YEMEYE SEBEP OLUR:


Yapılan bir çalışmada akşamüstü ara öğününden önceki üç saatlik bir zaman diliminde bir saat aralıklarla 15 dakika sakız çiğneyen yetişkinler, sakız çiğnemeyenlere göre ara öğünlerinde 36 kalori daha az yedikleri gözlenmiştir. Sakızın şekersiz ya da normal olması ise bir şey fark ettirmiyor ve her ikisi de az yemeye yardımcı oluyor.

ATIŞTIRMA OLARAK SEÇENEK OLABİLİR:

Sakız çiğnemek düşük kalorili olduğu gibi, yüksek kalorili atıştırmaların yerine de geçebilir.

BEYNE GİDEN KANI ARTIRIYOR:

Birçok sporcu ve koçları oyun sırasında sakin kalabilmek ve gerginliği azaltmak için sakız çiğnemeyi tercih etmektedir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR:


Sakız çiğnemenin, nefesimizi ferah tutmaya yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanında vücuttaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını da artırır. Bu nedenle gün içinde sakız çiğnemek iyi olacaktır.

SAKIZLA KİLO KONTROLÜ SAĞLAYIN

• Çok yemek yediniz ya da kendinizi durduramıyorsunuz, hemen sakız çiğnemeye başlayabilirsiniz.

• Yüksek kalorili abur cubur besinlerden yemek istediğinizde sakız çiğneyerek bu güdüyü bastırabilirsiniz.

• Stres daha fazla yemek yemenize mi sebep oluyor? Sakız çiğneyerek stresinizi azaltmayı ve atıştırmalardan uzak durmayı deneyebilirsiniz.

• Yemek pişirirken sakız çiğnemeniz de hazırlık aşamasında tadına bakma bahanesiyle yemeklerden atıştırmanızı engelleyecektir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>