GÜZELLİK

Boyun ve yüz germe ameliyatları

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Tuğrul Maral sorularımızı yanıtladı.
 
   
 
 
     

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Tuğrul Maral sorularınızı yanıtladı.


- Yüz ve boyun bölgesinde yaşlanma ile olan değişiklikler nelerdir?
Kırklı yaşlardan itibaren insan yüzünde yaşlanma belirtileri görülmeye başlar. 40’larda üst dudak ile yanak arasındaki çizgi, alında yatay çizgilerle kaşlar arasındaki dikey çizgi belirginleşir. 50’lerde boyun kırışıklıkları çıkar, ve deri sarkması veya yağ fazlalıkları nedeniyle alt çene hattı belirginliği azalır. 60’lar ve ilerisinde deri ve deri altı dokusu incelir, bu da ciltte kırışıklıklar ve sarkmaların daha belirgin hale gelmesinde rol oynar.

- Herkezde bu yaşlanma değişiklikleri olur mu?
Kimi şanslı insanlarda bu olaylar daha geç zamanlarda ve daha yavaş olarak ilerleyebilir. Yüzün daha yaşlı görünmesine yol açan faktörlerden en önemlisi genetik ve ailesel yatkınlık ile güneş ışınlarının uzun süreli etkisine bağlı deri incelmesidir. Bunun yanısıra sağlık problemleri, duygusal stresler, tekrarlayıcı kilo alma ve verme periyotları, kronik alkol ve sigara kullanımı, yüz travması öyküsü, çevre kirliliği gibi faktörler yaşlanma değişikliklerinin daha erken ve daha şiddetli olarak ortaya çıkmasına sebep olurlar.

Yüz germe ve boyun germe nedir?
Yüz germe yüz konturlarının gençleştirilmesi amacıyla aynı anda birkaç yüz bölgesin,e ve ön ve yan boyun bölgesine müdaheleyi içeren bir cerrahi müdaheledir. Boyun germe yüz germenin içerisindedir.

Yüz gençleştirme ameliyatları için size başvuran kişilerin bunu isteme sebepleri nelerdir?
Birkaç neden sayabilirim. Çevresinde bu ameliyatı geçirmiş ve iyi sonuç alınmış bir kişiyi gözleme, yaşlanma ile yüzünde olan değişikliklerin farkında olma, yaşa göre genç görünümün kariyer ilerlemesi için zemin hazırlayıcı ve iş yaşamında rekabet edebilir kalmasını sağlayacağını anlama, daha genç görünümün genç kişilerle sosyal ilişki kurmasında yaşa göre daha önemli bir faktör olduğunu anlama, gibi. Düşünülenin aksine, “eşime daha genç ve güzel görünmek istiyorum” düşüncesiyle bu ameliyatları isteyenlerin sayısı oldukça azdır. Orta yaşta bir bayan hastam kızı ile abla-kardeş sanılmasının hoşuna gittiğini ve bu durumu sürdürmek istediğini belirtmişti, mamafih, bu ender görülen nedenlerden biridir.

Yüz yaşlanmasının hangi bulguları yüz ve boyun germe ameliyatları ile düzeltilebilir?
Yanaklar ve boyun derisindeki gevşeme ve sarkmalar, yanak-üst dudak çizgisindeki belirginlik, ağız kenarlarındaki derin çizgiler, alt çene üstündeki deri sarkmaları, yağlanmaya bağlı boyun hatlarındaki belirsizlik, yüzün değişik bölgelerindeki kırışıklıklar, deri altı dokunun incelmesi, alt çenenin ön kısmındaki dokuların sarkması durumları bu ameliyatlarla düzeltilebilir.

Boyun yaşlanmasının hangi bulguları bu ameliyatlarla düzeltilebilir?
Derideki kırışıklıklar, boyun orta kısmında diklemesine olan kas bantları, genişlemiş olan boyun-çene açısı ve alt çene hattının belirsizliği, alt çene ön kısmındaki deri ve yağ sarkması, alt çene yan kısımlarındaki deri ve tükrük bezlerinin sarkmaları boyun germe ameliyatıyla düzeltilebilir.

Boyun yaşlanması ameliyat dışı müdahelelerle düzeltilebilir mi?
Bazı özel boyun yaşlanması deformiteleri ameliyatsız veya daha küçük bir ameliyat ile düzeltilebilir. Örneğin; dikey kas bantlarına botoks enjeksiyonu, deride sarkma olmayan ve yağ birikmelerine bağlı alt çene hattı kaybolmuş kişilerde liposuction veya liposhaving teknikleriyle kesisiz olarak fazla yağın alınması, ağız kenarındaki kırışıklıklara hyalürinik asit dolgu maddesi enjeksiyonu, gibi. Fakat bu yöntemlerin etkisi sınırlı ve geçici olabilir ve kişisel uygulamam bunları ihtiyacı olan kişilerde boyun germe ameliyatının sonuçlarını daha da güzelleştirmede ek, yardımcı bir yöntem olarak kullanmaktır.

Ameliyat öncesi hastanın yüzünün resminin çekilmesi şart mıdır?
Her türlü kozmetik müdahele için hastanın ameliyat edilecek bölgesinin resmedilmesi ameliyat planlanması ve hasta ile tartışılmasına, ameliyat sırasında cerraha yol göstermeye, ameliyat sonrasında danışmanlığa ve sonuçların ortaya konmasına, kanuni konular için tıbbi dokümantasyon elde etmeye eşsiz katkı sağlar. Bu resimler benim ve her estetik plastik cerrah için gizli kalacak belgelerdir ve eğer hasta isterse bu resimleri farklı bir isim altında bilgisayar ortamında arşivlemekteyim. Tıbbi resimlemenin gereklilikleri ve kullanılma şekli konusundaki tüm açıklamalarıma rağmen hasta resim çektirmeyi reddederse, bu benim için de müdaheleyi kabul etmeme konusunda bir nedendir.

Boyun ve yüz germe için erkek ve kadın hastalar için farklar var mı?
Genelde yok. Mamafih, fiziksel karakteristikler ve psikososyal etkenler büyük oranda farklı olabilir ve bunlar hasta ile tartışılmalıdır. Erkekte sakal bulunması ve yüz derisinin kanlanmasının kadındakine göre daha fazla olması erkek boyun germelerinde ameliyat tekniğinde ufak bir farklılık yaratır. Psikolojik farklılık ise aktif erkeklerin bayanlarla karşılaştırıldığında durumu kendi kontrollerinde tutma güdüsünün yüksek olması nedeniyle ameliyat sonrası doktorun talimatlarına daha az uyum gösterme, ameliyat sonuçları için daha az talepkar ve beklentilerinin daha gerçekçi olmasıdır.

Ameliyatlar için en uygun yaş nedir?
Tek bir en iyi yaş yoktur. Cerrahinin zamanlaması hastanın arzulamasına, genel sağlık durumuna, zihinsel sağlığına, ve en önemlisi cerrahın hastanın yaşlanma bulgularını düzeltilebilir olarak değerlendirmesine bağlıdır.

Yüz gençleştirme için bir kişinin “çok yaşlı” olarak kabul edildiği bir üst yaş var mıdır?
Hayır, hastanın genel ve zihinsel sağlık problemleri olmadığı sürece.

Yüz ve boyun germe ameliyatlarının etkisi ne kadar sürer?
Cevap bunun hastanın genel sağlık durumuyla ve müdahelenin hastaya hangi yaşta iken yapıldığıyla ilişkili olduğudur. Genellikle alın germe ve göz kapağı estetiği tekrar yapılması gerekmez olarak kabul edilirken, yüz germe için etkinin 10-12 yıl önceye gitme olduğu kabul edilir.

Ameliyatlar için ne tür anestezi uygundur?
Seçilecek anestezinin şekli müdahelenin tipi, hastanın genel sağlık durumu ve hasta ile cerrahın tercihine bağlıdır. Bazı prosedürler için lokal anestezi yeterlidir.

Yüz gençleştirme cerahisi için aday bulmadığınız kişiler kimlerdir?
Yüzü için arzu ettiği değişiklikleri tanımlama ve ortaya koymada sıkıntı yaşayan, deformitelerinin gerçekte olduğundan daha fazla olduğunu düşünen, gerçekçi olmayan beklentileri olan, ciddi fiziksel ve zihinsel sağlık problemleri olan, destekleyici olmayan aile bireylerine sahip hastalar bu ameliyatlar için uygun değildirler. Bunun yanısıra ufak problemleri için ciddi endişeleri olan, beni neyi nasıl yapacağım konusunda çok fazla yönlendirmeye çalışan, konuşma sırasında açıklamalarımı devamlı bölen, daha önce başka bir cerrah tarafından ameliyat edilerek sonucun istenenden az olması nedeniyle defansif ve kızgın olan hastalar dikkatlice yaklaştığım hastalardır.

Boyun germe ameliyatı için sigara kullanan hastaların durumu nedir?
Bazı cerrahlar (az sayıda olsa da) sigara içen hastaları sigarayı bırakmazsa direkt olarak geri çevirme eğilimindedir. Basit prosedürler ve ameliyat dışı uygulamalar için sigara içici olmak sorun değildir. Sigara içicilerde boyun germe ile kulak arkasındaki dikiş bölgelerinde yara iyileşme sorunları oluşması riski daha fazladır. Benim yaklaşımım ameliyattan 2 hafta önce sigarayı bırakmayı tavsiye etme, hasta bunu yapamıyorsa açıkça bunu söylemesini isteme ve bu durumda ameliyat tekniğinde ufak değişiklikler uygulama şeklindedir.

Boyun için sizin özel olarak uyguladığınız bir teknik var mı?
Genel olarak dünyada yaygın olarak kullanılan birkaç tekniğin hastanın ihtiyacına göre birlikte kullanılması şeklindedir. Uzun dönem tecrübelerim boyun çene açısında genişleme olan kişilerde boyun germe ve yağ alınmasının erken dönemde iyi sonuçlar verse de uzun dönemde sonucun arzu edilenden daha az olabileceğini gösterdi. Bunun nedeni büyük oranda normalde yanlarda alt çene kemiğinin altında yerleşmiş olan tükrük bezinin yaşla kemik altından aşağı sarkarak boyunda dolgunluk yapmasıdır. Son yıllarda boyun germe sırasında daha fazla hastada bu bezleri yukarı askılama veya çıkarma uyguluyorum. Bu ameliyatta ek bir kesi yapılmadan uygulanmakta ve teknik olarak uygulaması biraz zorluk içerdiğinden yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu uygulamanın boyun germe ameliyalarımın uzun dönem sonuçlarının daha da etkili olmasına büyük yardımı olmuştur.

Boyun ve yüzün ameliyatla gençleştirilmesinin hastalara maliyeti nedir?
Hastanın ihtiyacına ve yapılacak ameliyatın büyüklüğüne, aynı anda müdahele edilecek yüz bölgelerinin sayına ve kullanılan tekniklerin birden çok olmasına göre maliyet değişici olabilir.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>