KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Pilates Nedir?

Pilates. bir bilene danıştım. Anlat dedim, üşenmeden anlattı. (Bora Çavuşoğlu)
 
   
 
 
     

Sevgili okuyucularım;

Pilatesi nedir? Kimler Pilates yapabilir? Hamileler Pilates yapabilir mi? Daha birçok soru. Bu soruların cevabını İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu son sınıf öğrencisi, uzun seneler pilatese mesai harcayan, bu konuda sürekli eğitimler alarak kendini geliştiren ve artık bugün bu alanda öğrenciler yetiştiren Selay Yalçın’la konuştuk.Sevgili Selay, aynı zamanda benim fakülteden de öğrencim. Kendisinin başarılarıyla gurur duyarken, bu başarılarında tesadüfî değil çalışmanın ve işini sevmenin, severek yapmanın sonucu olduğunu en yakından bilenlerdenim. Kendisi başarılı bir öğrenci olmasının yansıra kişilik bakımından da benim taktir ettiğim öğrencilerimdendir. Selay a anlat bakalım şu pilates nedir dedim? Tabi hocam dedi ve anlattı.

Buyurun sevgili hanımlar, Selay Yalçın’ın dünyasından Pilates.

Selay, fenomen kelimesini Pilates için kullansak, sanırım yanlış yapmış olmayız. Bugün onlarca insan için bir fenomen haline gelen pilates nedir?

Pilates, core bölgesi denilen omurgayı destekleyen kasların eğitilmesine ek olarak doğru nefes teknikleriyle ve zihin yardımıyla tüm kasların kontrolünü amaçlar. Çok tekrarlı egzersizlerin aksine Pilates, yavaş ve akıcı hareketlerle uygulanır. İster sporcu, ister ev hanımı olsun Pilates her yaş ve fiziksel seviye için uygun bir egzersizdir.

Peki, sence İnsanlar neden Pilates yapmalılar? Örneğin; Fiziksel açıdan belirli düzeyde rahatsızlığı olan kişilerde Pilates yapabilir mi?


Sorunuzun cevabı kesinlikle evettir hocam.

Pilates bir tedavi yöntemidir aslında. Günümüzde omurga rahatsızlığı geçiren, kronik bel ağrıları olan ve eklem problemleri olan insanlara doktorların önerdiği bir egzersizdir. Çünkü Pilates kasları büyütmek yerine vücudu inceltir ve sıkılaştırır. Kasları esneterek daha uzun ve zarif görünmelerini sağlar. İnce bir bel, düz bir karın, güçlü sırt ve kalçalar dingin bir zihinse sahip olmak istedikleri, Pilates vazgeçemeyecekleri bir spor olmaya aday.

O zaman şu şekilde toparlamak yanlış olmaz sanırım. Sağlıklı her insan daha sıkı daha formda görünmek için pilatesi mutlaka denemeli ve düzenli olarak pilates yapmalı.

Bununla birlikte doktor tavsiyesiyle belirli fiziksel rahatsızlıkları olan kişilerde eski sağlıklarına kavuşabilmek için doktor kontrolünde pilates yapmalı.Peki, Selay; hamilerde pilates yapabilirler mi?

Evet, hocam kesinlikle yapabilirler. Yapmalılarda. Ve şunu da belirtmeliyim ki, benim özel olarak çalıştırdığım doğum yapmayı bekleyen birçok üyem var.

O halde nedir bu hamile pilatesi?


Hamile Pilatesi anne adayının gebelik sürecini rahat geçirmesini sağlayan ve doğumdan sonra fiziksel toparlanma sürecini hızlandıran bir egzersizdir. Hamilelik ilerledikçe sırt kasları kısalır ve vücudun denge merkezi önce kayar ve sırt ağrıları yorgunluk çıkar. Kalça ve diz eklemlerinin taşıma gücü azalır. Hamilelikte salgılanan relaksin tüm dokuları gevşetir. Biz anne adayımıza yaptırdığımız hareketlerle tüm bu olumsuzlukları azaltıyoruz. Hamileyken egzersiz yapmak gebelik boyunca kilo alımını kontrol eder. Nefes alışverişinin düzenlenmesi doğum esnasındaki ağrı eşiğini azaltır. Gerilmiş sırt, karın ve boyun kaslarının yeniden elastikiyet kazanmasını sağlar. Duruş şeklini düzeltir ve doğum korkusunu azaltır.Hamile pilatesinin diğer pilatesten farkı nedir?

Hamile pilatesinde anne adayımızı terletmeden ve nefes nefese bırakmadan bol su almasını sağlayarak gebelik durumuna özel hareketler yaptırıyoruz. Normal pilateste ise, yine kişinin postür analizini belirledikten sonra yapabileceği hareketlerden başlayarak vücudunu kuvvetlendirici, duruş bozukluklarına bağlı sorunları giderici hareketler yaptırıyoruz.

Pilates hakkında bu kadar temel bilgi okuyucularımız için yeterli olacaktır sanırım. Bende bu noktada sana birkaç noktada katkıda bulunmak isterim. Bu konu hakkında daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi, pilates tamamen bir uzman hoca kontrolünde yapılması gereken bir egzersiz türüdür. Eğer kendi başınıza yaparken yeterince dikkatli olmazsanız, ya da pilates konusunda yeterli donanıma sahip olmayan sözüm ona eğitmenlerle çalışırsanız sakatlanma riskinizde o derece artacaktır.

Benim okuyucularımdan özellikle rica ettiğim, istediğim şey, her önüne gelen kişiden yardım almamaları yönündedir. Öncelikle mutlaka iyi bir araştırma yapmaları ve bu doğrultuda donanımlı bir eğitmen eşliğinde çalışmalarıdır.

Selay, sen pilates konusunda artık iyice tecrübe sahibi oldun. Ve bildiğim kadarıyla sürekli olarak pilates alanındaki gelişmeleri ve değişiklikleri yakından takip ediyorsun. Bu şekilde de davranarak bence çok da iyi yapıyorsun. Okuyucularımızın seni daha yakından tanıyabilmeleri açısından bize biraz kendinden bahseder misin?


6 yıl profesyonel voleybol oynadım. Daha sonra İstanbul üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunu kazandım. Pilatesle ise ortalama olarak 4 yıl önce tanıştım ve bu konuda çeşitli eğitimler aldım. Şu anda kendi stüdyomuzda Pilates dersleri vererek insanlara yarar sağlıyoruz. Bu sayede hayatlarının her döneminde yapabilecekleri ve yararı ile kullanabilecekleri bir egzersizi sunuyoruz. Hedefimiz doğru egzersiz ile insanlara yararlı olabilmek.Çoğul konuştun. Sanırım bir ortağın var?


Evet hocam. Nişanlımla birlikte çalışıyoruz.

Stüdyonuz nerede?

Yeşilköy de

Sadece pilates egzersizlerimi yaptırıyorsunuz?

Evet. Biz ekip olarak kendimizi sadece Pilates alanında geliştiriyoruz. Diğer stüdyolardan pek çok farkımız var. Kar amaçlı ekstra dalları stüdyomuza dâhil etmedik. Çünkü ben ve diğer eğitmen arkadaşlarım olsun hepimiz beden eğitimciyiz ve sadece Pilates alanında hizmet vermekteyiz.

Bu noktada seni bir kez daha tebrik etmek istiyorum. Bir spor bilimci olarak, işinize sahip çıkmanız, ekibinizi dinamik, genç ve beden eğitimcilerden kurmanız bu konuya ne kadar hassasiyetle yaklaştığınızı da ortaya koyuyor.

Birazda Stüdyodaki çalışmalar hakkında bilgi verir misin?


Her yaşa uygun insanlara ders vermekteyiz. Birebir Pilates dersleri dışında, ikişerli ve üçerli gruplar halinde derslerimiz var. Biz peak Pilates ekolüyüz. Eğitimlerimizi buradan aldık. Stüdyomuzda sadece aletli Pilates dersleri verilmektedir. Bunun dışında yeni eğitmen adayları da yetiştirmekteyiz.Son olarak eklemek istediğin bir şey varmı?

Pilates iyi eğitmen eşliğinde yapılabilecek bir spor, Pilatesi bilmeyen eğitmenler maalesef sektörde var ve bu eğitmenler maalesef Pilatesin gelişimini ve yararlarını olumsuz etkiliyor. Pilates yapmak isteyenlerin, gerçekten Pilates eğitimi veren stüdyolarda eğitim almaya özen göstermelerini tavsiye ederim.

Selay çok teşekkür ederim. Ağzına sağlık. Pilates konusunda birçok insana yararının dokunacağına, işini her zaman büyük bir titizlikle yapacağına inancım sonsuz. Başarıların sonsuz olsun.

Teşekkür ederim hocam.


Sevgili okuyucularım, Selay pek reklam yapmayı sevmez, reklam işlerinden de pek anlamaz. Onun bildiği en iyi reklam işini doğru yap, diğer insanlarda seni tercih etsinler.

O işini iyi yapmaya gayret gösteren, bu konuda her zaman kendini geliştiren bu yola baş koymuş bir insan.

Bu nedenle istiyorum ki Selayın, benim sevgili öğrencimin, Cosmoturk okuyucularına da yararı dokunsun. Bu nedenle iletişim kurmak isteyen okuyucularıma Selayın stüdyosunun açık adresini ve telefon numarasını veriyorum.

Pilatese başlamak için güzel bir fırsat.

Selay Yalçın
Pilates Eğitmeni

Adres:
Advanced Pilates studio İstanbul Caddesi güneş apartman 58/5 Yeşilköy (dilim pizza üstü)

Telefon:
(0212) 663 25 49 – (0537) 474 34 16


Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle. Sevgiyle kalın.

Bora Çavuşğlu
boracavusoglu@windowslive.com


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>