KÖŞE YAZILARI | FERHAN PETEK

Bilinçli Efkarlanma Saati

“Efkarlanmayı bilmiyorsan dert edinmeyeceksin.” (Ferhan Petek)
 
   
 
 
     

5 Derste Efkarlanma

1- Sonradan sana bile aptalca gelmesi ihtimali en az olan derdi seçeceksin. Tamamıyla sana ait ve dünya felaketlerinden uzak olacak. Kesinlikle sağlıkla ilgili de olmayacak. Çünkü sağlık bir dert değil sorundur. Ve sağlık dışındaki hiçbir sorun gerçekten sorun ya da dert olamaz. Bu yüzden biz polyannanemizin torunları derdimiz olduğunu kabul etmez, dünyadaki DERT kavramını da inkâr ederiz. Bu yüzden geçici bir süreliğine herhangi bir şeye dert diyeceksek bu, belirtilen iki sebep göz ardı edilmeden seçilmemeli.

2- Favori derdimizi seçtikten sonraki diğer adım bu derde uygun şarkı seçimidir. Sezen Aksu, Nilüfer ( Eski Şarkılarından) , Candan Erçetin, genelde en çok tercih edilen dert yoldaşları duygu sözcüleridirler. Elbette herkese hitap eden efkâr müzikleri farklılık gösterecektir. Olmadı Ezgi’nin hüzün dolu günlüğü ya da Pinhani’nin efkâr coşturan şarkıları eşlik ettirilebilir. Dinlerken, derdim dediğimiz olayı, kişiyi ya da durumu dibine kadar hissettirecek, her notasında o derdi kafamıza vurup yüzümüze bir tokat gibi çarptıracak olan şarkı doğru şarkı olacaktır.

3- Üçüncü adımda, derdimiz ve şarkılarına eşlik edecek, cinsiyete, derdin türüne, boyutuna ve dertlenmek için ayırdığımız süreye uygun bir içecek seçimi yapılacak. Genelde bulunan, ele geçen her tür değil de, bu kriterlere uygun seçim yapılsa, dertlenme saatleri çok daha klas olacağından. Yoksa elbette dert dert yerine konduktan sonra, her yola gider. Maksat efkâr olsun, o da yeter ki bilinçli olsun. Ama yine de, eski bir aşkın küllenen alevi, insanın kalbinin yerinden sökülüp klozete atıldıktan sonra sifonu çekilmiş hissi veren bir ayrılıktan sonra, her hangi bir sebeple karşılıksız ve belki de yeni bir şeyler olana kadar öyle kalacak olan bir aşk hikâyesi, tarafından unutulan bir dostu hatırlamanın verdiği acı durumları için en uygun seçenek, genelde şişesinde balık olmak istenen ve mezelerle şenlendirilen sıvıdır.

Yapılan kadın benzetmeleri arasında ona en uygun olanlardan birinin kullanılacağı durumlar ise, daha farklıdır. Mesela, elim bir dost kazığında, iş anlaşmazlıklarında, kardeş kavgalarında, boşanma aşamalarında, her türlü başarısızlık olaylarında eşliğe uygundur. Bu seçimler, yaratıcılığa ve durumlara göre değiştirilip geliştirilebilirler.

4- Bu aşama, dert şarkı ve içecek kısımlarının birleşiminde bunlara eşlik edecek yaşlardır. Dozu en çok dikkat gerektiren bu aşama, ne gözleri ölü balık gibi şişirecek kadar çok ne de hıçkırıklara gömülecek kadar abartılı olmalıdır. Doz aşımında estetiklikten uzaklaşıp depresyon kapılarını zorlama ihtimali çok rastlanan bir durumdur. Extra olarak, yanda bir dost ama en gerçeğinden, aynı kandan yada olmayan bir kardeş, hiç olmadı bir geceliğine dost yerine koyulabilecek bir arkadaş, bilinçli efkârınızı doyuma ulaştırmaya yeterli olacaktır.

5- Efkârlanma da asıl olay, tatmin olmadır. Dinlediklerinizden, yediklerinizden, içtiklerinizden konuştuklarınızdan ve ağladıklarınızdan tatmin olursanız bir EFKÂRLANMA kürünü başarıyla bitirebilirsiniz. Ve sonrası, gözyaşlarının temizlediği içinizi yepyeni olaylara insanlara ve durumlara açmaktır.

Twitter: twitter.com/#!/Fername


FERHAN PETEK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>