KÜLTÜR-SANAT

15’inci 360 Dereceden Aşk Festivali Cumhuriyetimizin 100. Yılı Şerefine Sergiler ve Anlamlı Etkinlikleri İzleyici ile Buluşturarak Sona Erdi!

İstanbul’dan dünyaya sanat aracılığıyla iyiliği gösteren, iyilerin bilinirliğini yayan İstanbul`un Kültür, Sanat, Tasarım ve Yaşam Festivali onlarca profesyonelin, yüze yakın sanatçının ve eserin, pek çok kurum ve STK’nın katılımıyla, Istanbul Concept organizasyonunda bu sene on beşinci kez gerçekleşti.
 
   
 
 
     

Bu sene; Türkiye Cumhuriyeti'nin 100.yılı olması sebebiyle ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Özgürlük ve Bağımsızlık Benim Karakterimdir!" sözünden ilhamla; Özgürlük Senin Karakterindir! temasıyla yola çıkan festival ON BEŞİNCİ kez yine çarpıcı sergiler, çeşitli etkinlikler, söyleşiler, konferans ve Arbil Çelen Yuca’dan dünya standartlarında bir performans ile dolu dolu geçerek sona erdi.

Festivalin bu seneki temasına özel olarak şeref konukları, ana mekân sponsoru Pera Palace Hotel’de gerçekleşen sergide Yalçın Karayağız imzalı “Nazım Hikmet” ve Istanbul Concept Gallery’deki sergide ise Yonca Saraçoğlu’nun yorumu ile “Bir Başka Nazım Hikmet” eserleri idi. Her iki eser de Merey Koleksiyonu’ndan getirtilerek izleyiciyle buluştu.

2023 teması Özgürlük Senin Karakterindir! ile küratörlüğünü fikir annesi Işık Gençoğlu’nun yürüttüğü festivalin, 8 Şubat’tan bu yana üç farklı alanda sergileri, düzenlediği etkinlikleri, O Her Yerde Sohbetleri ve Aşkı Konuşanlar Konferansı da dahil olmak her bacağında “özgürlük” kavramı farklı açılardan işlendi. Aynı zamanda ülkemizi yasa boğan büyük deprem felaketinin ardından sergilere paralel planlanmış etkinlikler bölgeye fayda sağlayacak şekle dönüştürülerek bu toprakların kadim geleneklerinin beslediği toplumsal dayanışma ve birlik-beraberlik duygularını perçinleyen çalışmalar başlatıldı; her etkinlikte afetzedelere yönelik fayda yaratan eylemler gerçekleştirildi. Festival; başlattığı UNUTMAMA HAREKETİ ile yaşamı değişen milyonlarca insana sanat ve ilham aracılığı ile destek olmaya devam ediyor. On beşinci kez final yapan festival, evrensel AŞK’a inananların sanat ve ilham çemberinde buluşmasını 365 güne yaymak niyeti ile çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca organizasyon sahibi olan Istanbul Concept Cumhuriyetimizin 100.yılı şerefine farklı sanat projelerine de devam edecek.

FESTİVALDEN NOTLAR

Pazarlama trendlerinin dışında durarak kalp sembolü kullanmayan festival; fikir annesi Işık Gençoğlu küratörlüğü ve Seval Koçak koordinatörlüğünde, Istanbul Concept ve İstanbul Yaratıcı Endüstriler Derneği organizasyonu ile ve ayrıca Danışma Kurulu’ndaki Esin Çelebi Bayru, Pınar Kartal Timer, Prof. Dr. Itır Erhart, Ecmel Ayral, Bahadır Kaleağası, Oğuzhan Kayan gibi değerli isimlerin katkılarıyla gerçekliyor. Tam 15 yıldır kesintisiz bir şekilde süren, her sene farklı bir tema ile zenginleşerek gerçekleşen 360 Dereceden Aşk Festivali’nin ana mekân sponsoru geçen yıl olduğu gibi bu sene de 130 yıllık tarihi ile Cumhuriyetimizin kuruluşuna da tanıklık etmiş olan Pera Palace Hotel oldu. Istanbul Concept Gallery ve Istanbul Concept Studio ise festivalin diğer mekanları idi.

“Özgürlük Senin Karakterindir”, “Özgürlük Benim Karakterimdir” ve “Ey Özgürlük” isimleri ile gerçekleşen 3 sergide yer alan sanatçılar: Ahmet Elhan / Ahmet Merey / Ahmet Umur Deniz / Altan Sungar / Andreas Georgiadis / Anna Dare / Badem Kübra Kocalar / Beksultan Oğuz / Berna Karaçalı / Burçin Erdi / Caner Karakaş / Coşkun Sami / Deniz Çobankent / Deniz Savaş / Didem Kavuzlu / Dilan Demirbağ / Dilek Yalçın / Ece Güvenç / Elena Papadimitriou / Emel Özyol / Ersin Gürtel / Evren Gül / Feyzan Alasya / Gabrielle Reeves / Gazi Sansoy / Genco Gülan / Gönül Nuhoğlu / Gözde Atlas / Gülercan Hacıoğlu / Güliz Baydemir / Hakan Kürklü / Hasip Pektaş / Hediah Jafari / Huri Kiriş / Hüseyin Rüstemoğlu / Işıl Gönen / Işıl Güleçyüz / Işın Çaçur / İpek Yeğinsü / İsmet Doğan / Joel Menemşe / Kadriye İnal / Karin Mairitsch / Maria Roza / Martin Baeyens / Melek Toraman / Melis Boyacı / Muvaffak İren / Neslihan Sever Çelik / Nesrin İçen / Nihal Gündüz / Nilgün Sabar / Oğuzhan Kayan / Olga Alexoupoulou / Özcan Uzkur / Özgür Ülkün Cengiz / Özlem Tekdemir / Pınar Kuseyri / Saygun Dura / Seçil Zenginler & Tülin Unganer / Sema Maşkılı / Semra Özümerzifon / Serap Zerman / Serina Haratoka

Tara / Serra Kuşkaya / Sinan Gültekin / Su Alara Acerol / Şebnem Altuntaş / Şerif Sümer / Tayfun Pirselimoğlu / Turgut Mutlugöz / Uğur Çalışkan / Yağızhan Çalışkan / Yalçın Karayağız / Yonca Saraçoğlu / Yusuf Şengür
Festivalin fayda yaratan bacaklarından biri olan LOVERS BAZAR bu sene 10-11 Şubat günlerinde hemen afet bir destek organizasyonuna dönüştürüldü. Pera Palace Hotel balo salonu iki gün boyunca Akademisyen ve Sosyal Girişimci Prof. Dr. Itır Erhart önderliğinde İhtiyaç Haritası’nın ayni ve nakdi destek toplama alanı olarak değerlendirildi. İki gün boyunca yapılan canlı yayınlar ile afetzedeler için online olarak da destek sağlandı.

Mansur Yalçın, Ayşe Acar ve Metin Bobaroğlu’nun ilham veren ve aydınlatan eşsiz sohbetleri ile O HER YERDE SOHBETLERİ her Cumartesi, Pera Palace Hotel’de gerçekleşti, ruhlara şifa oldu.

Love Mafia topluluğu ile planlanan çember buluşması daha çok kişiye ulaşabilmek ve bütüne yaratılan faydanın artması için 19 Şubat akşamı online webinar olarak düzenlendi. Love Mafia’nın uzman rehberleri eşliğinde, “özgürlük” kavramı ışığında yapılan bu buluşmada çok değerli konuşmacılar kendi yetkinlik ve etki alanlarından aktardıkları ile dinleyicilerin afet odağında etkili bir #yolharitası çıkarmamıza katkıda bulundular.

Sinema eleştirmeni ve reklamcı Özkan Binol direktörlüğündeki LoveUP film kategorisi bu sene, içinden geçtiğimiz süreç sebebi ile sadece bir akşam düzenlendi. 25 Şubat akşamı AKM Yeşilçam Sineması’nda bir araya gelen festival takipçileri, Amerika’dan ülkemize gelen ödüllü yönetmen Robert Haufrecht‘in bizzat katılımı ile Subterranean Love (Trilogy) filminin özel gösterimini izlediler.

Aşkı Konuşanlar Konferansı, bu sene de yine özgün çizgileri ile fark yaratan, ilham veren, yaşama aşkla bağlı özel isimleri ağırladı. 28 Şubat günü gerçekleşen konferansta birbirinden kıymetli konuşmacılar festivalin bu seneki teması olan ÖZGÜRLÜK kavramı ışığında, bu zor günlerde sürdürülebilir fayda yaratabileceğimiz her türlü alana kanalize olabilmemiz ve umudumuzu yitirmememiz için acıdan dağılmış zihinlerimize ışık tuttular. Gün boyu süren konferansta; Rehber Köpekler Derneği Başkanı Av. Nurdeniz Tunçer rehber köpeği Kara ile karanlıkları nasıl aydınlığa çevirebileceğimizi; Arya Kadın Yatırım Platformu kurucu ortaklarından Münteha Adalı özellikle de bu yeniden yapılanma döneminde özgürlük için deli olmak gerektiğini; TOÇEV Kurucu Başkanı Ebru Uygun bir birey olarak kabul edilmesi gereken çocuğun eğitiminde özgürlük kavramının önemini ve kurucusu olduğu Vakfın afet döneminde ve akabinde planladıkları sürdürülebilir projeleri; Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör gerçek özgürlük için değişimin ve çalışmanın önemini; Gazeteci ve Sonsuz Aşk Rasim’im kitabının yazarı Ebru Kazancıbaşı Öztekin yas acısından özgürleşmenin yollarını; Motosikleti ile tek başına dünyayı dolaşan Akademisyen Asil Özbay bir kadın olarak yol yapabilme özgürlüğünü; Akademisyen ve Sosyal Girişimci Prof. Dr. Itır Erhart gönüllülük aşkını ve kurucularından olduğu İhtiyaç Haritası’nın afet odağında yaptığı gönüllü çalışmaları ve El Ele Federasyonu Yön. Kurulu Başkanı Ayfer Doğan bugünlerde toplum gündeminde öne çıkan koruyucu aile olabilmenin koşullarını anlattılar.

VE FİNAL:

18 Mart’ta final yapan festivalin son sürprizi ise multidisipliner sanatçı Arbil Çelen Yuca’dan “DÖNGÜDE HÜR-SEN” performansı oldu. Yuca, 16 Mart, Perşembe akşamı saat 19.00’da Pera Palace Hotel, Galata Fuaye’de 48 saat yaşayacağı bir yaşam alanı kurdu; yazılı sözlü iletişim kurmaksızın, hikayesini anlatmak üzere görsel eserini üretti. Multidisipliner sanatçı, Pera Palace Hotel gibi kamusal bir alanda, yaşadığımız topraklardan yola çıkarak özgürlüğün mekânsal ve sosyal etkileşimle alakasını, bireyin hikayesini başka türlü anlatabilmek için yöntem arayışını ve bu yöntemlerde özgünlüğünü sorguladı. Yuca, performansına bu 2 gün süresince şahitlik edenlere, izlenirken özgür olmanın, kendin kalabilmenin mümkünlüğünü irdeletti. “Gözleyen” sıfatı ile Ali Aşkın Elibol tarafından profesyonel olarak 48 saat kesintisiz çekimi yapılan performansta, Demeter-Persofone mitinin ilhamıyla, anne kız ilişkisi üzerinden kadının döngüsü, dişille erilin ilişkisi ve dünyamızın döngüsündeki ikilemleri kelimeler olmadan anlatmak için sanatçının aracı 180x150 cm ve 180x100 cm’lik iki kanvasa yaptığı resimdi. Alanda bulunan ve kahramanın aştığı dağları sembolize eden kilden kütle ise Yuca’nın elinde minik kuşlara dönüştü. Her bir kuşun içine, izleyicilerin özgürlük niyetlerini yazdığı kağıtlarla farklı kişilerin getirdiği tohumları sararak yerleştiren sanatçı bu kuş heykellerini afet bölgesine götürerek doğaya bırakacak. Kostümünü “Kozacı” sıfatıyla moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’ın özel olarak tasarladığı performansa ayrıca 7 ayrı yaşam sanatçısı farklı zamanlarda katılıp, kendi mini performanslarını gerçekleştirdiler.

Bu özel performans, 18 Mart, Cumartesi günü saat 19.00’da “Köprüdeki” sıfatıyla müzisyen Banu Kanıbelli’nin bestelerinden bir dinletinin ardından, Yuca’nın 48 saat sonra sessizliğini bitirerek “başka bir hikaye mümkün” anlatısı ile tamamlandı. Sanatçı aynı zamanda, izleyicilerden büyük beğeni toplayan performans esnasında ürettiği, Istanbul Concept Gallery’de satışa sunulacak eserinin gelirinden afetzedelere destek verecek.

Festival milyonlara ulaştı: MODYO TV her yıl metrobüs, vapur vb. toplu taşıma araçlarında görünürlüğümüzü sağladığı gibi bu sene de festivale destek oldu. SİSTEM 9 desteği ile de festival duyuruları şehrin dört bir yanındaki dev LED ekranlardan İstanbullularla buluştu.

Festival, toplumsal bilinci artırma, halkı sanata yaklaştırma, iyiyi gösterme ve özendirme, doğruyu takdir etme amacıyla hareket ediyor. Bunun için en doğru cümlelerin «AŞK» ögesi ile kurulduğunun farkında olarak AŞKA İNANANLARI bir araya getiriyor ve sanat/tasarım aracılığıyla dünyaya BARIŞ çağrısı yapıyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>