KÜLTÜR-SANAT

Festival Sona Erdi

9. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin kapanış ve ödül töreni Devlet Opera ve Balesi’nde yapıldı. Festivalin kapanış gecesine ödüller damgasını vurdu.
 
   
 
 
     


NIVEA ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 9. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin kapanış ve ödül töreni 11 Mayıs 2006 Perşembe akşamı Devlet Opera ve Balesi’nde yapıldı. Töreni oyuncu Gamze Özçelik ile sinema yazarı Ali Hakan birlikte sundu.

Geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz, Türk sinemasının ustası Atıf Yılmaz, törende özel bir bölümle anıldı. Davetliler büyük ustanın en iyi filmlerinden Selvi Boylum Al Yazmalım’ın unutulmaz müziği eşliğinde törenin yapılacağı salona alındı. Kadın filmlerinin unutulmaz yönetmeni Atıf Yılmaz’ın filmlerinden görüntülerin yer aldığı bir de gösterim yapıldı.

Festivalin kapanış gecesine ödüller damgasını vurdu. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin gelenekselleştirdiği “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”nin bu seneki sahipleri; senaryo yazarı Feride Çiçekoğlu ile akademisyen Prof. Dr. Oğuz Onaran’dı. Feride Çiçekoğlu’na ödülü kardeşi Füsun Oralalp tarafından verildi. Oğuz Onaran ise ödülünü hem öğrencisi hem de çalışma arkadaşı Prof. Dr. Seçil Büker’in elinden aldı.

Festival kapsamında düzenlenen “Kısa Film Öyküsü Yarışması”nın bu seneki birincisi birincisi Ezgi Kızmaz oldu. Kızmaz’a ödülü, yarışmanın geçen seneki birincisi Ceyda Aşar tarafından verildi. Kapanış gecesinde ayrıca, Ceyda Aşar’ın senaryosundan Filma Cass’ın yapımcılığında filme çekilen “Ona Melek Deme” adlı kısa film de gösterildi.

Festivalin ‘Her Biri Ayrı Renk başlıklı bölümünde bu sene 9 ülkeden 15 film yer aldı. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi festival boyunca bu 15 filmi izledi. Yunanistan’dan Jannis Fragoulis, Sırbistan Karadağ’dan Maja Bogoyevic ve Türkiye’den Sevin Okyay’dan oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda, Fransa yapımı “Küçük Kudüs” adlı film FIPRESCI Ödülü’ne değer bulundu. Filmin yönetmeni Karin Albou törene katılamadığından ödülünü Fransa Büyükelçiliğinden bir yetkili aldı. Türkiye’de FIPRESCI Ödülü’nün verildiği ikinci festival olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, dünyada bu ödülün verildiği tek kadın filmleri festivali olma özelliğine sahip.

9. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin kapanış ve ödül töreni aynı gece saat 23.00’de TV 8’den yayınlandı.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>