KÜLTÜR-SANAT

Malatya’da Türkiye-Güney Kore Buluşması

Güney Koreli sinema heyeti, 7. Malatya Uluslararası Film Festivali Dostluğun 60. Yılı bölümü için Malatya’ya geldi.
 
   
 
 
     

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Malatya UluslararasıFilm Festivali, Türkiye ve Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yıldönümünü üç film, bir söyleşi ve bir ödülden oluşan özel bir bölümle kutluyor. Busan Film Festivali’nin kurucusu ve başkanı Dong Ho Kim, Dünya Sineması programcısı Souewon Rhee ve ödüllü yönetmen Jeong-hyang Lee 8 Kasım’da Malatya’ya geldi.

Dong Ho Kim, Güney Kore sinemasının çehresini değiştiren efsanevi bir kişilik. 1980’lı yıllardan itibaren kültür ve film endüstrisinde yöneticilik yaparak ülkenin yeni sinemacı kuşaklarının dünyaya açılmasına yardımcı olan, 1990’lı yıllarda Busan Film Festivali’ni kuran ve NETPAC’in de (Network for the Promotion of Asian Cinema) kurucularından olan Kim Dong Ho, 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreninde Yaşam Boyu Başarı ödülü alacak.

Güney Kore sinemasında kendine önemli bir yer edinen, ödüller kazanan az sayıdaki kadın yönetmenden biri olan Jeong-Hyang Lee, 2002 yılında gişe rekoru kıran, büyükanne torun arasındaki sevgiyi anlatan “Eve Dönüş / The Way Home” adlı filminin 11 Kasım Cuma günü 15.00’te Sinema Yeşil’deki gösterimine katılacak.

2014 yılında geniş bir seçki yaparak Türkiye sinemasının Asya’nın en önemli festivallerinden Busan’da temsil edilmesine olanak sağlayan Dünya Sineması programcısı Souewon Rhee, Eve Dönüş’ün gösteriminin ardından yönetmen Lee ile birlikte Güney Kore sineması üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek.

Dostluğun 60. Yılı kapsamında Güney Koreli usta Sangsoo Hong’un bu yıl Berlin ve Cannes film festivallerinde ödüller kazanan “Gece Kumsalda Tek Başına / On the beach at night alone” ve “Ertesi Gün / The Day After” adlı filmleri gösterilecek

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>