SAĞLIKLI YAŞAM

Baş Dönmesinde 6 Ciddi Sinyal!

Yaşamı tehdit eden hastalıkların belirtileri olabilir.
 
   
 
 
     

Baş dönmesi demir eksikliği anemisi, kan basıncında düşme, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi kolaylıkla tedavi edilebilen nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, nörolojik hastalıklar, beyin-beyincik tümörleri gibi ciddi hastalıkların erken, hatta ilk belirtisi bile olabiliyor. Peki ama hangi yakınmalarda hemen bir nöroloji uzmanına başvurmak gerekiyor?

Baş dönmesi oldukça sık karşılaşılan ve çok rahatsızlık uyandıran, kişinin günlük yaşamını bozan bir yakınma. Toplumun yüzde 20-30’u, son 1 yıl içinde başının döndüğünü belirtiyor. Bir başka deyişle, her 5 kişiden en az biri, son bir yıl içinde bir dönem baş dönmesi sorunu yaşıyor. Baş dönmesi sadece yaşam kalitesini düşürmüyor, araç ya da bazı cihazları kullanırken kaza yapma riskini de artırıyor. Baş dönmesinin beyin tümörlerinin, beyin damarlarında tıkanmanın ya da beyin kanamalarının da habercisi olabileceğine dikkat çekerek, “Bu nedenle baş dönmesine özellikle başka yakınmalar da eşlik ediyorsa, hemen bir nöroloğa başvurulmalı”

Tekrarlayan baş dönmelerine dikkat!

Özellikle tekrarlayıcı baş dönmesinin altında beyin damar hastalıkları, Multipl Skleroz ve tümör gibi ciddi hastalıklar yatabiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz, baş dönmesinin nadiren de olsa beyin, beyincik, işitme veya denge sinirine yerleşen bir tümörün erken, hatta ilk belirtilerinden biri olabileceği uyarısında bulunuyor. “Baş dönmesine, altta yatan nedene göre farklı yakınmalar da eşlik edebiliyor. Özellikle baş ağrısı, işitme kaybı ya da kulak çınlaması ve dengesizlik gibi şikayetlerden biri veya birkaçı varsa, ‘akustik nöroma’ denilen tümörün erken habercisi olabiliyor.” diyen Dr. Aylin Yavuz sözlerine şöyle devam ediyor: “Örneğin, beyin tümörlerinde de genellikle tek bulgu baş dönmesi olmuyor. Baş ağrısından, görme ve işitme bozukluklarına, felçlere ve epileptik nöbetlere varan geniş bir belirti yelpazesi olabiliyor. Sadece erken dönemlerde nörolojik şikayetler ya da başka hiçbir yakınma olmaksızın baş dönmesi görülme ihtimali de var. Bu tür yakınmalar süreklilik arz ediyor ve zaman içinde artış gösteriyor. Bu nedenle ciddi bir hastalığı atlamamak için hastanın detaylı hikayesini almak çok önemli.”

Baş dönmesinde 6 uyarıcı sinyal!

Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz, tekrarlayıcı baş dönmesi atakları olduğunda ya da baş ağrısına aşağıdaki belirtiler eşlik ettiğinde en kısa zamanda bir hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Görme bozukluğu (çift görme, bulanık görme)
İşitme kaybı,
Konuşma bozukluğu, (peltek konuşma, sarhoş gibi konuşma)
Düşme, yürüme güçlüğü,
Kol, bacak güçsüzlüğü veya uyuşması,
Mide bulantısı ve kusma.

Tedavi nedene yönelik uygulanıyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz baş dönmesinde tedavinin nedene yönelik uygulandığını belirterek hangi yöntemlere başvurulduğunu şöyle anlatıyor: “Toplumda en sık görülen vertigo nedeni olan iç kulaktaki denge sorunları; istirahat, ilaç kullanımı ve özel pozisyonel manevralarla tedavi edilebiliyor. Meniere Sendromu’nda kulak burun boğaz hastalıkları hekimlerinin önereceği idrar söktürücü ve kortizon grubu ilaçların yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi müdahale kararı alınabiliyor. Kaygı bozukluğu ve depresyon gibi durumlardan kaynaklanan baş dönmelerinde ise kaygı giderici ve antidepresan ilaç tedavisi fayda sağlayabiliyor. Multipl Skleroz, beyin damar tıkanıklıkları ya da kanaması ile beyin tümörleri gibi durumlarda hastalığa özgü tedavilere bir an önce başlanması gerekiyor.

Pek çok nedeni var

Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Yavuz, baş dönmesinin altında yatan nedenleri şöyle sıralıyor:

İç kulakla ilgili hastalıklar (Benign Paroksismal Pozisyonel vertigo, vestibuler nörinit, meniere sendromu)
Vitamin eksikliği gibi durumlar,
Demir eksikliği anemisi,
Kafa travmaları,
Kan basıncında düşme,
Kalp yetersizliği,
Kullanılan ilaçlar (tansiyon ilaçları, antidepresanlar)
Kaygı bozuklukları (panik atak, anksiyete bozukluğu)
Aşırı sıcak, susuzluk (özellikle kalp hastalığı olan ve ilaçlarını kullananlarda),
Nörolojik hastalıklar (tömürler, multipl skleroz, beyin damar hastalıkları vs)
Epileptik nöbetler (diğer epilepsi türlerine göre çok nadir olsa da rastlanabiliyor).
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>