SAĞLIKLI YAŞAM

Ben haritası ile benlerin takibi

Tıp dilinde "Malign Melanom" olarak adlandırılan cilt kanseri, deriye renk veren hücrelerden köken alır ve çok hızlı ilerler. Maling Melanom, dünyada görülme sıklığı oranı...
 
   
 
 
     

Maling Melanom, dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biridir. Malign melanom lezyonlarının %30’u bir ben üzerinde gelişirken, %70'i normal bir cilt zemininde oluşur. Erken evrede tanı konulduğunda etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak bu dönemde tanı konulamazsa hızla bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm vücuda yayılır ve tedavi şansı önemli ölçüde ortadan kalkar.

Benlerin tanı ve takibi ile deri kanserlerinin erken tanısı, artık Molemax Digital Dermatoskopi Cihazı ile çıkarılan ben haritası ile mümkün. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dermatolog Dr. Ayfer Bankaoğlu, cilt kanserleri ve dermatoskopi hakkında şu bilgileri verdi:


-Cilt kanserlerinde ve melanomda erken tanı nasıl sağlanır?

Her bireye, aylık periyodlarla kendi benlerini muayene etmesi önerilir. Bu muayene sırasında saptanan bende asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği (benin birden çok renk içermesi), belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama cilt kanserine işaret edebilir. Bununla birlikte değişik görünümlü, hızlı büyüyen, pigmente bir lezyonun saptanması durumunda da acilen bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.


- Deri kanseri gelişim riski yüksek olan kişiler hangi özeliklere sahiptir?

Açık tenli, açık renk gözlü, kızıl-sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen deri tipine sahip kişiler

Uzun süre veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmış kişiler

Ailesinde deri kanseri malin melanom olan kişiler

Anormal (atipik) görünümlü (displastik) nevüsü olan kişiler

Doğumsal çok sayıda benleri olanlar.


- Melanomun erken tanısına yönelik hangi tanı yöntemleri gelişmiştir?

Son 15 yıl içinde malign melanom riski yaklaşık 2 kat artmış ve buna paralel olarak yeni tanı yöntemleri geliştirilmiştir. Dermatoskopi deri yüzeyi mikroskopisidir; benlerin ve pigmentli diğer lezyonların tanısında kullanılır. Bu yöntemde, yağlanmış deri yüzeyi, ışıklı bir büyütme sağlayan dermatoskop ile incelenir. Dermatoskop, kulak muayenesinde kullanılan otoskoba benzer ve 10 yılı aşkın süredir yaygın olarak kullanılmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar ben takibi, dermatoskopik görüntülerin fotoğrafları çekilerek sağlanıyordu. Ardından bu yönteme bilgisayar teknolojisi eklenerek dijital dermatoskopi geliştirildi.


- Dijital Dermatoskopinin Avantajları Nelerdir?

Bu yöntemle vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal lokalizasyonları belirlenir. Ardından her bir ben için dermatoskopik görüntü alınır ve kaydedilir. Böylece bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle karşılaştırma şansı sağlanır.


- Dijital dermatoskopla erken evre melanom tanı oranı nedir?

Dijital dermatoskop bende izlenen şüpheli değişiklikleri matematiksel olarak hesaplayarak malign melanom riskini gösteren bir indeks de oluşturur. Bu indeks tanıda ve tedavinin planlanmasında yardımcıdır. Çıplak gözle erken evre melanom tanı şansı %60 iken, dijital dermatoskopik inceleme ile %90’lara çıkar.


- Dijital dermatoskopi ile yapılan işlemler nelerdir? Hastaların en küçük bir şüphede nasıl bir yol izlemesi gerekir?

Dermatoskopi, ben takibinde ulaşılan son noktadır. Molemax dijital dermatoskopi ile derideki lekeler, benler değerlendirir, arşivlenir, raporlandırılır. Böylece, benlerin belli aralıklardaki değişimlerinin saptanması ve incelenmesi bilgisayar ekranında kolayca yapılabilir. Hasta doktoru ile beraber bu değişimleri ekranda aynı anda eski bulgularla karşılaştırarak görülebilir. Kişiler benlerinden şüphelendikleri anda ben takibi yaptırmalı ve melanom riskine karşı erken tanı şansını yükseltmelidir


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>