SAĞLIKLI YAŞAM

Bitkisel deyip geçmeyin!!!

"Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bitki çaylarını tüketirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var." Dr. Feryal Menemenli...
 
   
 
 
     
Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler doğal bitki çaylarına yönelmeye başladı. Yıllardır aktarlardan aldığımız pekçok bitki artık market raflarında da şık ambalajlarının içinde karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar tarafından önerilen bitkisel çaylar, hem pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı ürün olarak hem de hastalık-lardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılıyor.

Türkiye’nin ilk bitkisel ürünler üreticisi Doğa Bitkisel Ürünler’in Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Feryal Menemenli, sağlığımıza dikkat etmek için kullandığımız bitki çaylarını tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri önemle vurguluyor.

Dr. Menemenli, tüketilen çayla-rın, kapalı ortamlarda hatta mümkünse hijyenik ambalajlar-da muhafaza edilmesi gerektiği-ni vurguluyor ve içinde pekçok mineral ve vitamin, barındıran bitkilerin hava ile temas ettiği takdirde bu muhteviyatını yitirdiğini belirtiyor.

Bitkisel çaylar konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik ise katkı maddeleri. Pek çok gıda ürünü ile fark etmeden tüketilen katkı maddelerinin (gıda boyası, aroma, yapay tatlandırıcı vb) sağlığı olumsuz yönde etkilediğini hatta bağışıklık sistemine zarar verdiğini belirten Dr. Feryal Menemenli, özellikle çocuklara yönelik ürünlerde katkı maddeleri bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerektiğini vurguluyor.

Dr. Feryal Menemenli, bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıkların tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılan bitki çaylarının uzmanlar tarafından önerilen oranlarda tüketilmesinin de çok önemli olduğunu vurguluyor. Dr. Menemenli bir bitkiyi tek başına tüketmek yerine aynı etkiye sahip birkaç ürünün doğru karışım oranlarıyla kullanmanın daha olumlu sonuçlar doğuracağına dikkat çekiyor.

Bitkisel çayları tüketirken;

* Yüzde 100 doğal olmasına dikkat edin:

Tükettiğiniz çayların içeriğinde aroma, kimyasal katkı maddesi, boya, tatlandırıcı ve koruyucu bulunmamasına dikkat edin

* İnsan sağlığına faydalı miktarlarda doze edilmiş olmasına dikkat edin:

Ürünlerin içeriğindeki bütün doğal bileşenlerin insan beslenmesine katkı/yarar sağlayacak miktarlarda kombine edilmiş olduğunu kontrol edin.

* Ambalajlara dikkat:

Bitkilerin içerdiği vitamin ve minerallerin yok olmasına neden olan havanın temasıdır. Tükettiğiniz her bir çay paketinin dört tarafının kapalı olduğundan emin olun. Bitkilerin sağlığa yararlı etkilerinin korunması için ambalajların hava temasını kesmesi gerekir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>