SAĞLIKLI YAŞAM

Diş Sağlığına Gerekli Önemi Vermiyoruz!

Türkiye’ye 46 yıldır “Sağlıklı Gülüşler” sunan İpana’nın Türkiye çapında yürüttüğü ücretsiz ağız ve diş sağlığı kampanyası sonuçlandı.
 
   
 
 
     
"İpana Ücretsiz Ağız ve Diş Muayenesi"kampanyasına göre
Türklerin yüzde 82’sinin dişleri çürük

Özel olarak hazırlanan mobil bir diş muayenehanesiyle gerçekleştirilen kampanya sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 82’sinde diş çürüğü tespit edilirken, yüzde 71’inde dişeti problemi saptandı. Vatandaşların neredeyse yarısının ise ağız ve diş bakımlarını düzenli bir şekilde yapmadıkları ortaya çıktı.

Kampanya çerçevesinde, modern bir diş muayenehanesi olarak tasarlanan mobil araçla, 3 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 10 bin kişinin diş muayenesi tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirildi. İpana tarafından 6 ilde ve 35 yerleşim biriminde yapılan muayenelerde sağlıklı bir ağızda olması gereken 7 belirtli (çürüksüz diş kökleri, sağlıklı diş etleri, çürüksüz, lekesiz, tartarsız ve plaksız dişler, ferah nefes) kontrol edildi ve Türk insanının diş sağlığı ve alışkanlıkları hakkında çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Kampanya boyunca muayene olan vatandaşlara ağız sağlığı için eğitici broşür ile 7 diş problemine karşı tek bir çözüm sunan İpana Komple Ağız Bakımı ürünü armağan edildi. Kampanyaya katılanların yüzde 82’sinde diş çürüğü tespit edilirken, yüzde 71’inde dişeti problemi saptandı. Kampanya sonuçları katılımcıların neredeyse yarısının dişlerini hiç fırçalamadığını ya da çok nadir fırçaladığını ortaya koydu.

Konuyla ilgili açıklama yapan P&G Dış İlişkiler Koordinatörü Hayrünnisa Aligil ise “Bu çalışma sonunda geldiğimiz nokta çok da iç açıcı değil. Başlıbaşına bir sağlık sorunu olan ağız, diş ve dişeti problemleri aynı zamanda pek çok önemli hastalığın da habercisi. Ancak toplumumuzda ağız sağlığı ne yazık ki yeterince önemsenmiyor. Bu nedenle devlet, üniversiteler ve sivil toplumla birlikte gerçekleştirdiğimiz bütün projelerde ağız sağlığının önemini vurgulamayı ve bu konudaki bilinci artırmayı görev bildik. Bu yöndeki çabalarımız artarak sürecek. Amacımız Türkiye’deki herkesin sağlıklı gülüşlere sahip olması.” dedi.

İpana Komple Ağız Bakımı aracı Marmaris, Bodrum, Çeşme, İzmir, Denizli, İzmit, Ankara ve İstanbul’un merkezi noktalarında vatandaşların diş muayenelerini yapmıştı.“İpana Ücretsiz Ağız ve Diş Muayenesi” kampanyasinda elde edilen sonuçların ana hatları

Çalışma 6 ilde, 35 yerleşim biriminde, 10 bin kişinin modern bir diş muayenahanesi olarak tasarlanan mobil araçta muayene edilmesi ile yapıldı.

Çalışmaya katılanların diş fırçalama alışkanlıkları ve sağlıklı bir dişte bulunması gereken 7 özellik (çürüksüz diş kökleri, sağlıklı diş etleri, çürüksüz, lekesiz, tartarsız ve plaksız dişler ve ferah nefes) araştırıldı.

Çalışmaya katılanların %25’i, dişlerini hiç fırçalamadığını ya da bazen fırçaladığını belirtirken, günde 3 kez fırçaladığını söyleyenlerin oranı sadece yüzde 5.

Çalışmaya katılanların yüzde 82’sinde diş çürüğü tespit edilirken, yüzde 71’inde dişeti problemi saptandı. Vatandaşların neredeyse yarısının ise ağız ve diş bakımlarını düzenli bir şekilde yapmadıkları ortaya çıktı.

Çalışmaya katılanların tamamına yakınında bir ağız ve diş problemiyle karşılaşılırken en az görünen sorun yüzde 16 oranında açığa çıkmış kök çürüğü oldu.

Çalışmaya katılan 10 bin kişinin yüzde 77’sinde diş plağı, yüzde 65’inde tartar, yüzde 58’inde diş lekesi ve yüzde 77’sinde çeşitli nedenlere bağlı ağız kokusu tespit edildi.

Katılımcılar arasında sağlıklı bir ağızda olması gereken 7 özelliğe birden sahip olanların oranı ise sadece %5.

İpana “Ücretsiz Ağız ve Diş Muayenesi” kampanyası üç büyük şehre göre değerlendirildiğinde diş fırçalama alışkanlığı benzerlik gösteriyor. Dişlerini günde üç defa fırçalayanların oranı üç büyük şehirde de aynı: Yüzde 5.

Üç büyük şehir içinde, sağlıklı bir ağızda olması gereken 7 özelliğe göre ağız ve diş yapısı en sağlıksız olan şehir İstanbul. Ankara’dan çalışmaya katılanlar ise diğer iki büyük şehire göre daha sağlıklı bir ağız/diş yapısına sahip.

Üç büyük şehirde çalışma sonuçları birbirine çok yakın çıktı. Sonuçlar, sağlıklı bir ağızda olması gereken 7 özelliğe göre değerlendirildiğinde aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor:

En yüksek çürük diş oranına, yüzde 86 ile İzmir,
En yüksek tartar oranına, yüzde 68 ile İstanbul,
En yüksek diş plağı oranına, yüzde 83 ile İzmir,
En yüksek ağız kokusu oranına, yüzde 82 ile İzmir,
En yüksek sağlıksız diş eti oranına, yüzde 74 ile İzmir,
En yüksek lekeli diş oranına, yüzde 60 ile İstanbul,
En yüksek açığa çıkmış kök çürüğü oranına, yüzde 17 ile İzmir’de rastlandı.

Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>