SAĞLIKLI YAŞAM

Estetikte Son Trendler

Prof. Dr. Akın Yücel, estetikteki son trendleri açıklıyor.
 
   
 
 
     

Birçok insan yüzündeki yaşlanma belirtilerini gördüğü zaman estetiğe yöneliyor. Kimileri ise bedeninde gördüğü bir kusuru bir an önce değiştirmek için estetik ve plastik cerrahiye başvuruyor. Sebebi ne olursa olsun, estetik ve plastik cerrahi artık hayatımızın içinde yer alıyor. Alanında uzman Prof. Dr. Akın Yücel, estetik ve plastik cerrahide çok konuşulan ancak hala tam olarak bilinmeyen son gelişmeleri, dünyadaki en başarılı ülkeleri ve bu alandaki trendleri sıraladı.

İŞTE SON TRENDLER

Tıp ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak estetik cerrahinin birçok alanında yeni gelişmeler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yücel, bu gelişimdeki temel noktaları hastaları hastanede yatırmadan daha çabuk evlerine yollamak (günübirlik cerrahi), daha az izli ameliyatlar yapmak ve daha doğal sonuçlar elde etmek şeklinde özetledi. Prof. Dr. Yücel, anestezi tekniklerindeki gelişmeler ve yeni anestezi ilaçları ile artık uzun süren ameliyatlardan sonra bile hastaların aynı gün evlerine rahatlıkla gidebildiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Yücel, endoskopik cerrahinin, estetik cerrahide son yıllardaki en önemli gelişmelerden biri olduğunu belirterek, “Bu teknik, özellikle alın germe ve kaş kaldırma ameliyatlarında kullanılıyor. Bu ameliyatlarda eskiden olduğu gibi saçlı deri içine uzun kesiler yapmak yerine 3 noktadan 2’şer santimlik kesiler yapılıyor ve optik kamera yardımıyla alın derisini geren ve kaşları kaldıran işlemler gerçekleştiriliyor. Endoskopik cerrahi bazı uygun hastalarda yüzdeki ve boyundaki sarkıklıkları toplamak amacıyla da kullanılabiliyor. Doğumlara bağlı oluşan karın duvarı gevşemelerinde de endoskopik cerrahi ile karın duvarı plastisi yapılabiliyor” dedi.

Meme dikleştirme ameliyatının hastanın kendi dokuları ile yapıldığını belirten Prof. Dr. Yücel, “Meme dokusu çıkarılmadan koni şeklinde şekillendirilir ve bollaşan derinin fazla kısımları çıkarılır. Eğer meme dokusunda fazlalık varsa, meme gerektiği kadar küçültülebilir (meme küçültme). Eğer meme dokusu hacim olarak yetersiz ise bu durumda meme dikleştirme ameliyatı sırasında silikon meme protezi ile meme büyütme birlikte yapılabilir.” açıklamasında bulundu. Meme küçültme ameliyatlarında son yıllardaki en büyük gelişmenin “vertikal mamoplasti” adı verilen teknik olduğunu belirten Prof. Dr. Yücel, bu tekniğin avantajının meme altı kıvrımında iz bırakmaması olduğunu ancak sadece meme başında ve meme başından aşağı dikine bir iz gerçekleşebileceğini belirtti. Prof. Dr. Yücel meme büyütme ameliyatlarında daha doğal sonuçlar elde etmek için gözyaşı damlası şeklinde silikon meme protezlerinin kullanım alanına girdiğini de belirterek, “Bu protezler ile meme üst kısmında daha az dolgunluk oluşuyor ve daha tabii sonuçlar elde edilebiliyor” dedi.

LİPOSUCTİON VE HİGH DEFİNİTİON LİPOSUCTİON

Liposuction (yağ emme) ameliyatlarının bundan 10 yıl kadar önce hastalarda ciddi miktarda kan kaybına neden olabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yücel, “Artık ‘ıslak teknik’ dediğimiz teknik ile çok az kan kaybıyla önemli miktarda yağın çekilebilmesi mümkün oluyor. Bu teknikte yağların emileceği bölgelere içinde adrenalin dediğimiz kanamayı durduran bir ilaç ve lokal anestezik bulunan sıvı enjekte ediliyor. Böylece yağların kolay ve kansız emilebilmesi sağlanıyor. Bu işlem genel anestezi vermeden hastanın kısmen uyuduğu sedasyon anestezisi ile de gerçekleştirilebiliyor” dedi. Prof. Dr. Yücel, high definition liposuction ile ilgili olarak ise, amacın kas bölgelerini kaplayan yüzeysel ve derin yağları şekillendirmek olduğunu belirterek, “High definition liposuction karın kaslarına, göğüs kaslarına, sırt kısmının aşağı kısımlarına ve kalçaların görünümlerine form vermek için gerçekleştirilmektedir. High definition liposuction’da, standart liposuction’dan farklı olarak daha gelişmiş form verici teknikler kullanılır ve deneyimli bir cerrah kontrolünde gerçekleşir” dedi.

Prof. Dr. Yücel, burun estetiğindeki en büyük gelişmenin bu organın estetik öneminin yanında fonksiyonel öneminin daha iyi anlaşılması ve burundaki kıkırdak, kemik gibi oluşumların nefes alma fonksiyonlarına yönelik koruyucu ve geliştirici tekniklerin uygulama alanına girmesi olduğuna dikkat çekti. “Burnun yüzün tam ortasında en çok göze çarpan organ olmasının yanı sıra nefes alma gibi önemli bir fonksiyonunun da olması burun estetiğini, estetik ameliyatların en zor ve incelikli ameliyatı konumuna getiriyor” açıklamasında bulunan Prof. Dr. Yücel, “Biz yaklaşık 12 yıldır burun estetiği ameliyatlarından sonra burun içerisine tampon koymuyoruz. Eskiden olduğu gibi alçı kalıplar yerine ameliyat sonrası burun üzerine ince plastik ateller yerleştiriyoruz. Ameliyat esnasında buruna enjekte ettiğimiz adrenalinli lokal anestezik solüsyonları ile hem hasta ameliyat sonrası hiç ağrı hissetmiyor hem de ameliyat esnasında ve sonrasında hiç kanama olmuyor” dedi.

KARIN GERME

Karın germe ameliyatlarının karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karın duvarı kaslarının sıkılaştırılmasını içeren bir ameliyat olduğunu belirten Prof. Dr. Akın Yücel, bu operasyonlarda sarkan karnın gerilerek düzeltildiğine de dikkat çekti. Prof. Dr. Yücel, çok gevşek derili ve aşırı kilo veren insanlarda kalçaların sarkabileceğine de dikkat çekerek, “Belden veya kalça üstünden geçen kesilerle, beldeki ve kalça üst bölümündeki sarkan deri ve yağ kısmı bir kuşak gibi çıkarılarak kalça yukarı doğru çekilir, dikişler mayo altında kalır. Genel anestezi ile hastanede yapılan 4-5 saatlik bir ameliyattır. Hasta bir gün hastanede yattıktan sonra evine çıkabilir. 10-15 gün evde istirahat ettikten sonra yavaş yavaş sosyal hayatına dönebilir” dedi. Prof. Dr. Yücel, ayrıca karın bölgesinde cilt fazlalığı olmayan, sadece yağ fazlalılığı olan ve karın kaslarında gevşeklik olan hastalara endoskopik karın germe yönteminin uygulandığına dikkat çekti. Prof. Dr. Yücel, “Bu ameliyatın asıl amacı karın bölgesinde sarkma olmayan, fakat karın kasları gevşemiş hastalarda karın kaslarının tekrar eski gerginliğine kavuşmasını sağlamaktadır” dedi.

SAĞLIK TURİZMİ VE PLASTİK CERRAHİ

Prof. Dr. Akın Yücel plastik ve estetik cerrahi alanında Türkiye’ye gelen yabancıların gerek maliyet, gerekse yüksek kalite ve teknoloji standartları nedeniyle Türk hastanelerini ve doktorlarını tercih ettiklerini belirtti. Prof. Dr. Yücel, Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi alanında dünya standartlarında sağlık hizmeti verdiklerini de sözlerine ekledi. Türkiye’deki hastanelerin üst düzeyde teknoloji ile donatılması, yabancı hastaların ülkemizdeki sağlık hizmetlerini tercih etmelerinin başlıca nedeni olduğunu belirten Yücel; “Yabancı hasta gelişi hem ekonomik açıdan hem de gelişmiş teknoloji kullanma açısından ülkemize ciddi avantajlar getirecektir” dedi. Yücel sözlerini şöyle sürdürdü: ”Sağlık turizminin ülkeye getirisi yüksek. Türkiye estetik, plastik cerrahide Avrupa’dan çok daha önde ve tüm dünya bunun farkında” dedi.

BU 3 ÖNERİYE DİKKAT!

Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi konusunda Avrupa’dan daha ileri olduğunu, Amerika, Brezilya ve Türk ekolünün önde gelen 3 büyük ekol olarak görüldüğü belirten Prof. Dr. Akın Yücel, estetik ve plastik cerrahi operasyonu yaptıracaklara da şu 3 altın öneride bulundu:

• Ameliyatınızı yaptıracağınız uzmanın diplomasını kesinlikle görün. Bu çekinilecek bir konu değildir.

• Doktorun gerçekleştirdiği estetik cerrahi sayısını ve yaptıracağınız operasyonla ilgili olarak ne kadar ameliyat yaptığını ve kaç yıllık profesyonellik deneyimi olduğunu
sormanızda ve bunları baz almanızda önem var.

• Mümkün ise daha önce ameliyat olmuş hastaların resimlerini görmek istemelisiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>