SAĞLIKLI YAŞAM

Mucize Bitki Soya Fasulyesi

Soya Fasülyesi hakkında bilmek istedikleriniz... tıklayın!
 
   
 
 
     

''Asrın harika bitkisi'' olarak da kabul edilen soya fasulyesi, insan ve hayvan beslenmesi ile sanayide kullanım alanı bulan, içerdiği değerli besin ögeleri ile yeri doldurulamayan bir bitki olarak dikkati çekiyor

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öretim Üyesi Prof. Dr. Halis Arıoğlu'nun çalışmasına göre, soya fasulyesi; yağ, tam soya ve soya protein ürünleri olarak kullanım alanı buluyor.

Yağ ürünleri; gliserol, rafine soya yağı ve soya lesitini olarak alt gruplara ayrılıyor. Gliserol yağ asitlmeri, metil esterler, seydiezol ve solventler olarak gruplandırılıyor.

Rafine soya yağı yenilebilen ve teknik kullanımlar olarak ikiye ayrılıyor. Yenilebilen kullanımlar grubunda kahve kreması, pişirme yağı, dolgu yağı, margarin, mayonez, ilaç, farmasötik, salata sosu, salata yağı, sandviç sosları ve gevreklik verici yağlar yer alıyor.

Teknik kullanımlarda ise anti-korozyon maddeleri, anti-statik maddeler, macun bileşenleri, inşaat malzemeleri, beton katkı, bakım yağları, mürekkep baskı maddeleri, kalemler, dezenfektan, toz kontrol maddeleri, elektrik izolasyon, epoksiler, fungisidler, yer karosu sırtı, metal kaplama işleme, yağlı kumaşlar, boyalar, pertisidler, koruyucu kaplamalar, sabun, şampuan, deterjanlar, vinil plastikler, duvar pano, su geçirmez çimento emülzerler, ilk akla gelenleri oluşturuyor.

Soya lesitini, yenilebilen kullanımlar alanında fırıncılık ürünleri, şeker ve çikolata kaplamaları, beslenme, alkol ve mayada kullanılıyor. Boya, mürekkep, insektisid, kauçuk, yağ, yapay dana sütü, kozmetik ve boya pigmendlerinde yer alan soya fasulyesinin, tam soya ürünleri grubunda yenilebilir kullanımları şunlar:

''Tohum, stok gıda, soya filizi, kavrulmuş soya fasulyesi, tam yağlı soya unu, ekmek, şekerleme, donat karışımı, donmuş tatlılar, hazır sütlü içecekler, ekonomik ekmek, krep unu, kabuklar, tava yağı katkısı, pasta hamuru, tatlı ürünler. Kavrulmuş soya fasulyesi ise tatlı ve şekerleme, kurabiye malzemesi ve süsü, bisküvi, diyet kalemleri, dondurma sosu, soya tereyağı, soya kahvesi olarak kullanılan eşsiz bir bitki konumunda.''

SOYA PROTEİN ÜRÜNLERİ

Bu grupta soya, yapıştırıcılar, analitik kimyasallar, antibiyotik, asfalt emülsiyonlar, binder-tahta reçineleri, temizlik malzemeleri, yapay deri, kozmetik, fermante yardımcı maddeleri, elyaflar, ambalaj folyoları, mürekkep, su bazlı boya, sunta, plastik, polyester ve tekstil başta olmak üzere, çeşitli alanlarda değerlendiriliyor. Soya protein ürünleri; besleyici hamur işleri, bebek maması, fırıncılık katkı maddeleri, şekerleme ürünleri, tahıllar, diyet gıda ürünleri, hipo-alerjik süt, besleyici meşrubatlar, et ürünleri, erişte, hazır karışımlar, sosis zarlarında kullanılıyor. Soya küspesi ise yem sektöründe su ürünleri, arı yemi, buzağı maması, balık yemi, tilki ve mink yemi, besi yemi, süt yemi, tavuk yemi, protein konsantreleri, kedi-köpek maması ve daha birçok alanda kullanılabiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>