SAĞLIKLI YAŞAM

Vücut direncini arttırmak için bol sebze ve meyve...

Kronik gripten kurtulmak için uzmanların tavsiyesi ile bol sulu gıda, taze sebze ve meyve tüketilmeli.
 
   
 
 
     
Dr. Levent Kıdak, gripten korunmanın başlıca yolunun “vücut direncinin düşmesini engellemekten geçtiğini” belirterek, “Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinmeli, bol sulu gıdalar, taze meyve ve sebze tüketilmeli. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalı” dedi.

Dr. Kıdak, grip virüsünün çok kolay bulaştığını ifade ederek, başlıca bulaşma yollarının, öksürük ve hapşırıklar ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişilerle direk temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaştığını söyledi.

ENFEKSİYON HASTALIĞI

Gribin ani olarak 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtileri ile başlayan “bir enfeksiyon hastalığı” olduğunu ifade eden Kıdak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olan kişilerde ağır seyreden hatta ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açan grip, soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı, ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtileri olan, yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır.”

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>