SAĞLIKLI YAŞAM

Yeni Başlangıçlarınızı Ertelemeyin

İnsanlar dönem dönem hayatlarında değişiklik yapmak ya da yaşadıkları olumsuzluklardan kurtulmak için yeni kararlar alırlar.
 
   
 
 
     

Akıllarda yeni beklentiler, yeni umutlar, yeni hedefler belirlemeye başlar. Monotonlaşan hayatı daha renkli hale getirerek, yaşanan tüm olumsuzlukları geride bırakmak, hayata tertemiz bir sayfa açarak yeni başlangıçlar yapmak ne kadar mümkündür?

Değişim Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, cevaplıyor;


Yeni kararlar alıp bu kararları uygulamaya geçirmek için belirli tarihlere ihtiyacımız yoktur. Önümüze belirli tarihler koymak hareketlerimizi sınırlayabileceği gibi, bu tarihlerde kararları uygulamaya geçirememek de tekrar strese girmeye neden olacaktır. Diyete girmek için mutlaka pazartesi gününü beklemeye gerek olmadığı gibi, hayatımızda değişiklikler yapmak için de zamanı çok fazla ertelememek gerekir.

HAYATINIZI ENDEKSLEMEYİN


Birey olarak yaşadığımız her anın farkında olmamız gereklidir, zaman hepimiz için çok değerlidir ve geçen zamanın tekrarı yoktur, kararlarınızı uygulamaya geçirmek için daha fazla zaman kaybetmemek gerekir. Ancak ulaşılamayacak beklentiler içinde olmak kişileri hayal kırıklığına uğratabilir. Geçmişi silmek yerine yaşanılan koşulları iyileştirmek adına kararlar alınmalıdır.

MONOTONLUKTAN KURTULUN


Yaşantınız, monoton ve sıkıcı geçiyor olabilir ancak daha aktif ve eğlenceli bir yaşam tarzına geçiş yapmak istiyorsanız, yeniliklere açık olmanız gerekir. Sizi mutsuz eden bir işte çalışıyorsanız ve günün çoğunu iş yerinde geçiriyorsanız, işinizi değiştirmeniz kaçınılmaz. Unutmayın ki sizi tatmin edecek bir işte hem daha başarılı hem de daha mutlu bir hayat sizin olabilir.

SEVDİKLERİNİZE DAHA ÇOK VAKİT AYIRIN

Ailenize daha çok vakit ayırın. Her yeni başlangıçta, her kötü günde, mutlulukta, heyecanda onların sizin yanınızda olduğunu unutmayın… Arkadaşlarınızla görüşün ve sosyal ortamlarda daha sık paylaşımlarda bulunun, dostlarınızla vakit geçirirken nasıl keyif aldığınızı düşünün.

SPORLA BARIŞIK OLUN

Spora başlamak hayatınızda iyi bir yenilik olacaktır. Spor sayesinde disiplinli bir hayata ve sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Spor sizin stres ve sıkıntıdan uzaklaşıp kendinizi daha zihinde hissetmenizi sağlar. Ayrıca sağılıklı ve güzel bir vücuda sahip olmak size daha mutlu edecektir. Spor salonuna gitmek için zamanınız yoksa bile iş çıkışı yapacağınız yürüyüşler size şehir hayatının karmaşasından kısa bir süre de olsa uzaklaştıracaktır. Yürüyüş sırasında etrafınızı keşfetmeyi de unutmayın.

İLGİ ALANLARINIZI GELİŞTİRİN

Sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıysanız farklı konularla ilgilenmek ve yeteneklerinizi keşfetmek istiyorsanız kendinize bir hobi edinebilirsiniz. Kurslara gitmek ve bir gruba dahil olmak istemiyorsanız kendi ilgi alanınıza göre hobinizi geliştirebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sosyal ortamlara girmek size farklı bakış açıları kazandıracak ve daha aktif bir statü kazanmanıza yardımcı olacaktır.

KENDİNİZLE BARIŞIK OLUN

Gelecek ile ilgili, işle ilgili, tatil ya da özel hayatınızla ilgili planlarınız olabilir, planlarınızın bozulması sizi mutsuz etmemelidir. Zamanı daha verimli kullanabilmek için plan yapmak ve mümkün olduğunca bu plana sadık kalmak daha düzenli bir yaşam geçirmenizi sağlayabilir. Yaşadığınız olumsuz durumlar karşısında kendinizi suçlamak yerine hayatınızı duygularımızı bastırmadan ancak kontrol altına alarak hayatla daha barışık bir yaşam sürebilirsiniz.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>