TATİL

Hamileyken Tatile Çıkılır mı?

Hamilelikte sırasında tatile gidilip gidilemeyeceği anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri.
 
   
 
 
     

Anne adaylarının tatile çıkmasında bir sakınca var mı? Hamileliği normal ve sorunsuz süren anne adaylarının tatile çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hatta doğum sonrasında anne adayını yorucu bir süreç beklediğinden hamilelik sırasında tatile çıkmak hamilenin dinlenmesi açısından iyi bir fırsat olabilir.

Ancak hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bulunan hamilelerin düşük tehlikesine karşı dikkatli olması gerekiyor. Kendilerini yoracak veya bedenlerini zorlayacak aktivitelerden kaçınarak ağırlıklı olarak dinlenebilecekleri bir tatil geçirmelerinde yarar var. Hamileliğinin son döneminde özellikle son iki ayında bulunan anne adayları ise uzun süreli ve yorucu yolculuklardan kaçınmalı. Tatile çıkmadan önce tüm hamilelerin doktorları ile görüşüp onay almaları gerekir.

HAMİLELİKTE TATİL KİMLER İÇİN RİSKLİDİR?

Düşük öyküsü - Rahim ağzı yetmezliği - Dış gebelik öyküsü - Erken doğum öyküsü - Vajinal kanama - Düşük riski - Çoğul gebelik - Hipertansiyon - Diyabet - Kalp hastalığı - Diğer organ sistemlerine ait kronik hastalığı olan hamileler risk grubunda bulunan anne adaylarıdır. Bu hamilelerin uzak yerlere veya yurt dışına seyahat etmeleri tavsiye edilmez.

ARABA VE TREN İLE YOLCULUK ESNASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Araba ve tren gibi ulaşım araçlarında en önemli sorun uzun süre oturmanın sonucunda oluşan dolaşım problemleridir. Araba ile seyahat edecek anne adaylarının rahat edebilecekleri bir koltuk seçmelerinde yarar var. Sırt ve boyun bölgelerini küçük bir yastıkla destekleyip emniyet kemerini karını sıkmayacak şekilde takmak gerekir. Seyahat esnasında sık sık mola verip tuvalet ihtiyacınızı giderin. Tuvalet ihtiyacını ertelemek idrar yolları enfeksiyonuna yol açabilir. Tren ile seyahat eden anne adaylarının yine aynı şekilde sıkça yürüyüp dolaşımlarını düzenlemelerinde yarar var. Trende yolculuk esnasında tuvalet ihtiyacınızı rahatça giderebilmek için tuvalete yakın yerlerde oturmayı tercih edebilirsiniz.

UÇAK YOLCULUĞU SIRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


Hamileliğinin ilk iki 3 aylık döneminde uçak yolculuğunun anne adayları açısından zararı yoktur. Ancak yolculuktan önce mutlaka doktor kontrolünden geçip onay almak gerekir. Hamileliğin 28. ve 36. haftaları arasında doktordan izin belgesi almanız gerekir. 36. haftadan itibaren genellikle anne adaylarının uçmasına izin verilmez. Basınç değişiklikleri su kesesinin erken patlamasına neden olduğundan hamileler için küçük uçaklar uygun değildir. Yolculuk esnasında vücudun susuz kalmaması için bol bol sıvı tüketin. Uçak ile seyahat sırasında her yarım saatte bir dolaşıp bacaklarınızı hareket ettirmeniz dolaşım açısından önemlidir. Uçuş süresinde kemerinizin bağlı olmasında yarar var.

HANGİ DURUMLARDA ACİLEN DOKTORA BAŞVURMALI?

Vajinal kanama - Şiddetli karın ağrısı - Aşırı kusma - Vücutta şişlik - Şiddetli baş ağrısı - İshal - Ateş - Bebeğin hareketlerinde azalma durumlarında en kısa sürede doktora başvurmak gerekir.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>