YAŞAM KOÇU

İş görüşmesi için nasıl giyinmeli?

İster yönetici ister işçi pozisyonu için başvurun iyi bir ilk izlenim için kıyafet önemlidir. İşveren kıyafetinize bakarak ön bilgi sahibi olabilir. Giyinme konusundaki önerilerimize göz atmanızı öneriyoruz.
 
   
 
 
     
İster yönetici ister işçi pozisyonu için başvurun iyi bir ilk izlenim için kıyafet önemlidir. İşveren kıyafetinize bakarak ön bilgi sahibi olabilir. Kıyafetin belirleyici olduğu fikrine katılıyorsanız giyinme konusunda verilen önerilere göz atabilirsiniz. Hemen söyleyelim; Mini etek ve dar kıyafetlerle iş görüşmesine gidilmesi kesinlikle önerilmiyor. Öncelikle iş görüşmesi için çağrıldığınız veya başvuracağınız yeri arayarak, özel bir kıyafet uygulaması olup olmadığını sorun. İş yerini sektörel olarak değerlendirin. İş yerine yürümeniz gerekiyorsa ve mekan büyükse bol pantalon ve kazak giyebilirsiniz. Eğer ortak ve kalabalık bir ofise gidecekseniz, sade ve şık giyinebilirsiniz. Resmi olmayan bir ofiste görüşme yapacaksanız da, pantalon, ceket ve bir bluz uygun olabilir.

Eğer bir etek giymeyi tercih ediyorsanız sentetik ve parlak saten bir etek tercih edilebilir. Mümkün olduğunca mini etek, dar kazak, pasaklı gösteren kıyafetlerle, sandalet tarzı ayakkabılarla iş görüşmesine gitmeyin.

Giysilerinizde leke, yırtık, sökük veya kırışıklık olup olmadığını kontrol edin. İyi görünmeyen, birbirine uygun olmayan kıyafetlerinizi değiştirin.

Bakımlı olmak isterken itici olmayın. Az makyaj yapın, fazla saç spreyi kullanmayın, aşırı parfüm sıkmayın ve aşırı mücevher takmayın. Bir burun küpesi, istediğiniz işin hayal olmasına neden olabilir.

Saçlarınızı, tırnaklarınızı kontrol edin. Ayakkabılarınızı çıkmadan cilalayın, çamurlu olup olmadığına dikkat edin.

Daha hoş görünmek için şal, eşarp gibi bir aksesuar kullanabilirsiniz. Portfolyonuz için de kıyafetinize uygun hoş bir dosya edinebilirsiniz.

Unutulmaması gerekenler

• Evden çıkmadan önce son kez çantanızı kontrol edin, makyajınızı tazeleyin ve son kez aynaya bakın. İyi geçmesi olası bir iş görüşmesine hazırsınız!

• İlk izlenim için tek bir seçim şansınız var; Çok resmi veya yerine göre giyinmek.

• Trend olan stilinizin algılanmasını zorlaştırdığından daha iyidir. Kıyafetler senin hakkındaki izlenimi güçlendirir. Anlatmak istediğin şeyi anlatır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>