KÖŞE YAZILARI | CENK BABAEREN

Kripto Paralarda Pump/Dump Nedir, Nasıl Yapılır?

İşte Pump / Dump olayının perde arkası... (Cenk Babaeren)
 
   
 
 
     

Pump, Türkçe anlamı ile pompalama, şişirme, yükseltme; dump ise boşaltma,, indirme anlamına gelir. Exchange sitelerinde pump / dump olayı sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Peki bu Pump / Dump olayı nasıl yapılır?


Bir veya birden fazla kişiler birleşerek grup oluştururlar. Ve bir coin belirlerler ve o coin’i satın almaya başlarlar. Bireysel olarak bu işi yapmak oldukça zordur.

Coin’i almaya başladıklarında yeşil yanmaya başlar ve insanların dikkatini cezbeder. Coin yukarı yönlü gittikçe, insanlar grafiklerini bile incelemeden almaya başlarlar. (Bence bu çok büyük hatadır. Bir materyal alınmadan önce RSI, Momentum, Fibo ve hacim değerlerine mutlaka bakılmalıdır)

Grup alımlara başlamadan önce bir hedef rakam belirler ve hedeflenen rakama ulaşılınca aynı anda satışlara da başlarlar. Ama bir yandan da bunları yaparken tahtada alım rakamlarını da dibe yazarlar.

Zaten daha önceden ve kimsenin dikkatini çekmeden alım yapan ekip, yukarıdan mallarını bir anda satarak yeni alıcılara mal kilitlemesi yaparlar.

Tabi bu işlemler coin fiyatını bir anda aşağı çeker ve yukarıdan alan normal yatırımcılar da panikle mallarını satmaya başlarlar.

Her daim yukarıda yazdığım gibi, bir materyal alınmadan önce satış rakamı baştan belirlenmelidir. Belirlenmediği taktirde sonu hüsranla sonuçlanabilir.

Yani daha gider, daha düşer diye bir şey yoktur.

Cenk Babaeren
Cosmoturk Genel Yayın Yönetmeni
cenkbabaeren@cosmoturk.com
twitter.com/cenkbabaeren

facebook.com/cenkbabaeren
instagram.com/cenkbabaeren


CENK BABAEREN
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>