SAĞLIKLI YAŞAM

Egzersizle Yaşlanmayı Erteleyin

Yaşlanma saatinizi geri almak için yapabileceğiniz şey ise çok basit: Egzersiz yapmak!
 
   
 
 
     

YAŞLANMANIN PANZEHİRİ

İleri yaşlarda yapılan egzersizler, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, obezite risklerini düşürmenin yanı sıra, bazı kanser tiplerinin önlenmesinde de rol oynuyor.

75 yaşın üzerindeki insanlarda ölümcül kazaların baş sebebi olan düşmeler, egzersiz yaparak dengesini ve hareketliliğini geliştiren insanlarda gözle görülür bir şekilde azalıyor.

Güç kazanmak, yürüyüşü ve vücut kontrolünü geliştiriyor ve kişinin tek başına hareket edebilmesini sağlıyor.

Egzersizin genellikle stresle baş etme, uyku düzensizliklerini azaltma, ruhsal kavrayışı berraklaştırma, yalnızlığı, depresyonu ve endişeyi azaltma gibi etkileri olduğu düşünülüyor.

BAŞLAMADAN ÖNCE

Egzersizlere başlamadan önce sağlık uzmanıyla görüşün. Egzersiz öncesi değerlendirme, programınıza en güvenli ve en uygun olacak şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır.


ŞUNLARA ODAKLANIN!


VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMAK

Bu amaçla yapacağınız egzersizlerde seçeneğiniz bol. Örneğin, yüzme ve su egzersizleri, eklemlere fazla baskı yapmadıkları için tam bu iş için biçilmiş kaftan. Sabit bisiklet ve yürüyüş bandı da sırta ve bacaklara başka aktivitelere göre daha az baskı yaptıklarından, iyi birer alternatiftir.

GÜCÜ ARTIRMAK

Aslında, uzman yardımı almak, hareketleri doğru uygulamak ve yapılan egzersizden azami verim almak için en iyisidir.

Dayanıklılık çalışması son on yıl içinde erişkinler arasında kayda değer bir popülarite kazandı. Kemikleri sağlamlaştırmak, vücut duruşunu geliştirmek, vücudun yağ oranını düşürmek, denge ve hareketliliği artırmak için bu çalışmalar faydalıdır. Doğru ve etkin bir egzersizi garantilemek için uzman bir çalıştırıcı bulun ve size uygun bir dayanıklılık çalışması programı hazırlamasını isteyin.

ESNEKLİĞİ ARTIRMAK

Esneklik egzersizlerini yavaş ve sürekli bir şekilde kasları 30 saniyeye kadar gergin tutarak yapmak gerekiyor. Esneme eklemlerde değil kaslarda hissedilmeli. Günlük gerinme egzersizi yapılması iyi olur. Bacak ön ve arka kaslarını, bel ve omuz kaslarını açma-germe hareketleri yapılması öneriliyor. Bu esneme hareketlerinin bir egzersizlerden sonra uygulanması en iyisi.

Bütün bu egzersizlerin herhangi birini yapmadan önce, daha hafif birkaç hareketle ısınmak gerek. Yürümek ya da ana kas gruplarını bir dizi hareketle hazırlamak iyi birer ısınma yöntemi olabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>