KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

Kadınlar Neden Estetik Yaptırır?

Kendini fiziksel olarak iyi hisseden bir kişi ruhsal olarak da iyi hisseder. (Çağatay Öztürk)
 
   
 
 
     

İnsan bio – psiko ve soyal bir varlıktır. Bu nedenle fiziksel mutluluk ile ruhsal mutluluk arasında da hiç şüphesiz doğru bir orantı vardır. Kendini fiziksel olarak iyi hisseden bir kişi ruhsal olarak da iyi hisseder. Ayrıca kişinin özgüven duygusu da, kendini toplumda daha başarılı bir şekilde ifade etmesi için önemli bir anahtardır. Yani fiziksel olarak kendisini iyi hisseden bir kişinin özgüven duygusu da tamamlanmış olur. Özellikle orta yaştaki kadın, yer çekiminin etkisiyle bir takım fiziksel özelliklerinde kayıplar yaşamaya başlar. Cilt kırışıklığı gibi, göz altı torbalarının oluşması, göğüste sarkma gibi...Fiziksel bu özelliklerdeki eksiklik orta yaştaki kadınların ruhsal olarakta kendi iç dünyalarında bir takım kayıplar yaşamasına sebebiyet verir. Bu nedenle ruhsal olarak kendini iyi hissetmek isteyen orta yaşlı kadınlar, estetik yaptırarak bir tür ‘tamamlama’ ya da ‘eksileni yerine koyma’ eğilimi içerisine girerler. Bunu da en iyi somut bir şekilde fiziksel olarak estetik müdahele yaptırarak başarırlar.

Orta yaştaki kadınların estetik yaptırmalarının başlıca sebepleri; (Amerikan Esteti Cerrahi Derneğinin İstatistiklerine göre)

• Erkekleri etkilemek için:


Kadınlar kendilerini fiziksel olarak güzel ve iyi hissettikleri zaman erkekleri daha kolay etkileyebileceklerini ve elde edebileceklerini düşünürler.

• Daha iyi bir kariyer yapmak için:

Kadınlar fiziksel olarak daha bakımlı ve güzel olduklarında kariyerlerinde yükselmeleri ve istedikleri noktalara gelmeleri kolaylaşır.

• Kendilerini beğenmek için:

Kadınlar kendilerini fiziksel olarak beğenmediklerinde özgüven eksikliği hissederler. Bu da onları mutsuz kılar. Bu nedenle kendilerini beğenmek adına estetik yaptırırlar.

• Film yıldızları gibi hissetmek için (Film yıldızlarını rol model aldıkları için):

Genelde şöhretli insanların yaşamı herkese uzaktan heyecan verici gelir. Kimi kadınlar estetik yaptırdıklarında kendi hayatlarındaki heyecanında bu sayede artacağını düşünürler.

Çağatay C. Öztürk
Psikoterapist


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>