KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

Mutluluğun Sırrını Buldular

"İnsanoğlu çağlar boyu hep mutluluğun sırrını aramış durmuş." Çağatay Öztürk`ün yeni yazısı...
 
   
 
 
     

MUTLULUĞUN SIRRINI BULDULAR

İnsanoğlu çağlar boyu hep mutluluğun sırrını aramış durmuş. Psikologlar yaptıkları bir araştırma sonunda mutluluğun sırrını buldular!

Birçok kişi çok zengin olduklarında çok mutlu olacaklarını zannederler. Ya da çok daha fazla eğitimli olduklarında veya daha iyi bir iş mevkiine sahip olmuş olsalar. Örneğin bekarlar evli olmuş olsalar daha fazla mutluluğu yakalayacaklarını sanırlar. Yani birçok kişi sahip olmadıkları her neyse ona sahip olduklarında mutlu olacaklarını sanıyor. Oysaki mutluluğun sırrı için 900 kişi üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, aslında mutluluğun sırrının tüm bu etkenlere bağlı olmadığını bulmuş bilim adamları.

Yapılan bu araştırmaya göre, dini inançları olan insanların, daha mutlu oldukları saptanmış. Yani inananlar inanmayanlara göre daha mutlular. Sonra arkadaşlar, dostlar, ahbaplar mutluluğa karşı en önemli ilaçmış. Genel olarak mutluluk veren aktiviteleri sıralarsak; arkadaşlarla sosyalleşme, evde yatıp gevşeme, dua etme ve yemek yeme. Bunları sırasıyla takip eden diğer aktiviteler ise, spor yapma ve TV seyretme geliyor. Belki tuhaf ama çocuklarla ilgilenmek listenin en altında yer alıyor. Hatta çoğu insanın mutluluk sebebi olarak gördüğü çocuklar bu araştırmaya göre neredeyse mutsuzluk sebebi olarak görülüyor. Bu araştırmaya göre mutlu ettiğini sandığınız herşey mutlu etmiyor. Ancak günlük hayatta sizi sinirlendiren ya da üzdüğünü düşündüğünüz bir çok şey sizi mutlu edebiliyor. Sürekli şikayet ettiğiniz stresli işiniz hayatınızın en büyük rengi olabiliyor. Ayrıca psikologların bu araştırmadaki en önemli bulgularından bir taneside ‘sonların gücü’. Söz gelimi, sizi çok mutlu eden bir ilişki son bir haftasında berbat kavgalar ve gözyaşı dolu bir ayrılıkla sonlanıyorsa, bütün hayatınız boyunca o ilişkiyi kötü hatırlıyorsunuz. Bu konu, kolonoskopi yaptıran bir grup insan üzerinde test edilmiş. Biliyorsunuz kolonoskopi, bağırsaklarla ilgili rahatsız edici, biraz acılı bir muayene metodu. Bir grup hastaya standart kolonoskopi yapılmış. Diğer grupta ise kolonoskopi aleti, muayeneden sonra 60 saniye hareketsiz bırakılmış. Hastalara acı veren bölüm aletin hareketleri olduğu için, uygulama 60 saniye daha uzun sürdüğü halde, muayenenin sonu 60 saniyelik acısız bir zaman dilimiyle bittiği için, ikinci gruptaki hastalar, uygulamayı, ilk gruba göre daha az rahatsız edici bulmuşlar!

Peki Herkes Mutlu Olabilir mi ?

1996 yılında yapılan bir araştırmaya göre insanın mutlu olma ihtimalinin yüzde 50’sinin genetik yapısına bağlı olduğu saptanmış. Eğer bir insanın genleri mutlu olmaya meyilliyse, başına çok kötü şeyler gelmiş olsa bile, hatta bir kazada herhangi bir uzvunu kaybetmiş olsa bile bir süre sonra eski mutluluk seviyesine ya da ona yakın bir seviyeye mutlaka dönebiliyor.

Bütün psikologların üzerinde fikir birliğine vardıkları bir mululuk formülü var: Şükretmek, iyilik yapmak ve yaptığınız işi çok sevip ona konsantre olmak. Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığu araştırmaya göre şükretmek sadece hayatta duyduğunuz memnuniyeti artırmıyor. Şükretmek, fiziksel sağlığı düzelttiği gibi vücut enerjisini de yükseltiyor. Ayrıca düzenli şükreden insanlarn acı ve yorgunluklarının da azaldığı gözlemlenmiş. Tüm bunların yanısıra iyilik yapmak; örneğin düzenli olarak bir huzurevini ziyaret, komşunuza yardım etmek, ya da babaannelerinize yazacağınız bir mektup mutluluk derecesini ani ve dramatik bir biçimde artırıyor.

Yaptığınız işi sevip tüm konsantrasyonunuzu o işe vermekte yine mutluluğun en önemli formüllerinden bir tanesi. Marangoz olsanızda doktor olsanızda bu gerçek böyle hiç değişmiyor. Aslında uzmanların buldukları sizlere anaokullarında ya da kutsal kitaplarda yazanınkinden çok farklı değil Kısacası mutlu olmak için; çalışın, iyilik yapın ve şükredin.

Bu arada Abidin Dino’nun yıllar önce Nazım Hikmet’in sorduğu mutluluk ile ilgili soruya karşın çizmiş olduğu ‘Mutluluğun’ resimine de isterseniz bir göz atın. Ve şu dakikaya kadar düşünmediyseniz şöyle bir düşünün; Size göre mutluluğun resimi acaba nedir? Belki de o resim tam da yanıbaşınızdadır. Sadece görmek ve bulmak istemeniz yeterli olacaktır.

Bir kez daha sizlerle paylaştıklarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Hoşçakalın. Bu arada unutmayın her hoşçakal bir merhabadır aslında!

Çağatay Öztürk
oztuc@aol.com

 


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>