KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

Şiir tadında anlamlı bir dostluk!

“Bu yazı güzel ve anlamlı bir şiir tadında olsun istedim.” Psikoterapist Çağatay Öztürk`ün yeni yazısı...
 
   
 
 
     

Şiir tadında anlamlı bir dostluk!

Sevgili dostlar,

Bu yazı güzel ve anlamlı bir şiir tadında olsun istedim. Size değerli dostum, arkadaşım ve desteğini benden hiçbir zaman eksik etmeyen daimi basın danışmanım Özcan Kandemir’in ‘Yine Aldandı Baharlar’ adlı şiir kitabından haberdar etmek istedim. Ancak kitapta yer alan şiirlerden birkaç tanesini sizlerle paylaşmadan önce Özcan Hanım ile olan dostluğumuzu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özcan Kandemir’in şiir kitabının adı az önce de belirttiğim gibi ‘Yine Aldandı Baharlar’. Ancak ben onunla dost olduğumuz günden şu ana kadar hiç aldanmadım. Aldatılmadım onun tarafından. Özcan Hanım beni hiç yanıltmadı. İyi günleri ve kötü günleri paylaştığım, ayrıca güvenin diğer adıdır Özcan Kandemir benim için. Onu keşke daha önce tanısaydım belki de onunla olan dostluğumuz süresi içinde tek keşkedir.

Öteden beri tartışılan önemli bir konu vardır. Arkadaşlık ile dostluk arasındaki fark nedir? Diye. İşte Özcan Kandemir arkadaşlık ile dostluk arasındaki en keskin ve kalın çizgidir benim için. Onunla olan dostluğum özeldir. Özcan Hanım kan bağımın olmadığı en yakın akrabamdır benim. En iyi arkadaşım bazense en yaman hocamdır. Kısacası Özcan Hanımdır o benim için.

Onu ilk tanıdığım yıllarda, ‘Özcan Hanım size hanım diye hitap ediyorum. Beni ne olur yanlış anlamayın. Aramıza mesafe koymak için değil. Sadece gerçek bir hanımefendi olduğunuz için.’ Demiştim. Ona abla, ya da klasik Türk kültürüne ait samimiyet göstergesi olan hitap şekillerinde hitap etmediysem de o bana yeri geldi ablalık etti. Yeri geldi annelik. Annemin kıskanmadığı belki de tek kadındır Özcan Kandemir.

Onunla dostluk güzel ve anlamlı bir şiir gibidir. Orhan Veli’nin İstanbul İçin yazdığı şiir gibi gözleriniz kapalı olsa da Özcan Kandemir’in sizin için atan kalbi o güzel yüreğinden geçen hisleri anlarsınız. O tıpkı Nazım Hikmet’in dediği gibi yeri gelir ananız bacınız olur. Onunla dostluk tıpkı Cahit Sıtkı’nın 35 Yolun Yarısı dediği gibi, bir araya geldiğinizde zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız bir haz içinde geçer hep.

Kısacası Özcan Kandemir gerçek bir dosttur. İyi ki varsın dostum diyorum. Ve ne olur hep ol ve beni yalnız bırakma ne olur diyorum.

Bu arada teknoloji ilerledi. Eskiden insanların birbirlerine olan duygularını mektuplarla anlatırlardı. Ancak sanırım herkesin birbirine SMS (Short Message Service – Kısa Mesaj Servisi) kullandığı günümüzde Özcan Kandemir’in şiir kitabı bulunmaz bir kaynak. Çünkü bu kitabın içinde kısa ama öyle anlamlı dörtlükler var ki.

İşte bunlardan birkaç tanesi;

Düz yolda bile yürümek
Beceri işi,
Bazen
Kendi gölgesinde takılıp,
Düşüyor kişi.

Seninle güzelmiş mevsimler
Sen olunca yaşamak varmış.
İnsan yaşadığını sevince
Öldüğünü sevdiğini yitirince
Anlarmış

İşte bu dörtlükler Özcan Kandemir’in Chivi Yayınlarından çıkan, ‘Yine Aldandı Baharlar’ adlı kitabında yer alanlardan sadece birkaç tanesi. Bu kitabın piyasada bu kadar kısa sürede tükenmesi beni şaşırtmadı. Ancak Özcan Kandemir’in şiir kitabını bulup internet üzerinden satın almak çok kolay.

Bu arada bu şiir kitabında yer alan bir şiir var ki belki de o kitaptaki en hak ettiği yere konmuş. Yani kitabın ilk sayfasına! İşte o şiiri de sizlerle paylaşmak istiyorum.

GİTTİ GİDER

İlk kez ellerimi yitirdim,
Ardından gözlerimi alıp gittiler…
Bütün evren karardı.
Gönlümü lime lime ettiler
Ses çıkarmadım.

Ardından, inancım gitti-gider
Tüm kayıplardan beter…

Bir gün ellerimi geri verdiler,
Koyacak yer bulamıyorum.
Gözlerimi geri verdiler,
Bakacak yer bulamıyorum.
‘Al gönlün senin’ dediler,
İçersine kimseleri koyamıyorum.

İnancım gitti – gider
Tüm kayıplardan beter…

Bir kez daha sizlerle paylaştıklarımı okuduğunuz için gözlerinize sağlık.

Hoşçakalın.

Bu arada unutmayın her hoşça kal bir merhabadır aslında! Ve dostluğun diğer adı Özcan Kandemirdir benim için.

Çağatay Öztürk
Psikoterapist
oztuc@aol.com

 


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>