KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

2010 Fiba Dünya Basketbol Şampiyonası

Dünyanın en önemli ulusal takımlarının mücadelesi başlıyor. (Bora Çavuşoğlu)
 
   
 
 
     

Türkiye uluslararası alanda gerek Olimpiyat oyunları, Dünya şampiyonaları ve Avrupa şampiyonaları gibi pek çok organizasyona ev sahipliği yapmak için aday oluyor. Adaylık başvuruşlarından kimisinde kaybediyor, kimisine ise ev sahipliği yapma şansını yakalıyor.

Adaylığını alamadığımız 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı (EURO 2016) talihsizlik olarak gösterebiliriz. Eğer Euro 2016 adaylığını almış olsaydık Türkiye’nin imajının artması yönünden güzel bir avantaj olabilirdi.

Bu arada bilmeyenler varsa öğrenmiş olsun diye yazmakta fayda var. 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2016) ev sahipliği yapacak olan ülke Fransa.

Neyse, artık olan oldu diyoruz ve bu konuyu daha fazla irdelemiyoruz. Umarım bir dahaki organizasyona da biz ev sahipliği yaparız.

Bununla birlikte yakın zamanda gerçekleştirilecek olan 2010 FİBA Dünya Basketbol şampiyonasının da ülkemizde düzenlenecek olması ise birçok açıdan sevindirici.

28 Ağustos – 12 Eylül Tarihlerinde düzenlenecek olan şampiyonaya ise ilginin büyük olacağı ise şimdiden belli oldu.

Maçların oynanacağı beş salonun da biletleri neredeyse tükendi denilebilir.

Dünyanın en önemli ulusal takımlarının mücadele edeceği bu önemli turnuvada toplam 24 takım şampiyonluğu kazanmak için birbirine üstünlük kurma mücadelesi verecek.

Maçlar, Bir Dünya Metropolü olan İstanbul, Başkent Ankara, Güzeller güzeli İzmir ve son yıllarda Spora çok fazla yatırım yaparak dikkatleri üzerine çeken Kayseri şehirlerinde oynanacak.

Maçların oynanacağı salonlar ise, birçok açıdan dikkat çekmekte.

Metropol şehir İstanbul’dan başlayacak olursak B grubu maçlarının oynanacağı, aynı zamanda Turnuvanın da en eski Salonu olan Abdi İpekçi Spor Salonu,

Final Turları maçlarının oynanacağı, Ataköy’de bulunan Sinan Erdem Spor Salonu, C grubu maçlarının oynanacağı, Başkent Ankara’nın merkezi bir noktasında yer alan Ankara Arena Spor Salonu,

A grubu maçlarının oynanacağı, çağın gerekliliklerine göre yapılmış, aynı zamanda modern bir görünümü olan Kayseri Kadir Has Spor Salonu,

D gurubu maçlarının oynanacağı, İzmir Arena Spor Salonu. Diğer bir adıyla Halkapınar Spor Salonu Atatürk Spor Kompleksi.

İzmir için bir şey söylemeye gerek var mı? Dünyanın en güzel şehirlerinden biridir İzmir. Orası İzmir’dir.

İstanbullular bana darılmasın. Doğduğum, yaşadığım İstanbul un uğruna savaşlar çıkmış, insanlar ölmüş. Onun gibi bir güzel daha dünya da yok.

Ankara, Başkent olması ve birçok açıdan düzenli bir şehir olma özelliği ile zaten kendisini ön plana çıkartıyor.

Kayseri, yukarıda da belirttiğim gibi, özellikle son yıllarda spora çok fazla yatırım yapmaya başladı. Spora yapılan yatırım size mutlaka Elektrik, Yol ve Su olarak geri döner. Kayseri halkı bugün, yaptığı yatırımların meyvesini topluyor.

Kadir Has Spor Salonunun başta mimarisi ile gelen ziyaretçileri büyüleyeceği kesin.

Buraya kadar her şey güzel.

Yukarıda saydığımız Şehirler kendine has özellikleri ile müsabakalara hazır görünüyorlar.

İstanbul un trafik ve altyapı sorunu da müsabakaların başlayacağı zamana kadar hazır hale getirilirse prestijimiz açısından olumlu olacağı kanaatindeyim.

Dikkatimi çeken bir diğer nokta ise, Şampiyona da Karadeniz bölgesinden bir İlimizin olmayışı. Karadeniz de akla ilk gelen illerden olan Trabzon, Ordu yâda Samsuna da turnuva süresince maç verilebilirdi.

Diyeceksiniz ki Ordu da havaalanı yok. Evet haklısınız. Buda ayrı bir handikap.

Dünya fındık merkezinde havaalanı yok! Üzücü. Ancak Müsabakalar açısından konuşacak olursak Trabzon ve Samsun ulaşım açısından uygun diye düşünüyorum.

Aynı talihsiz durum Euro 2016 adaylığında da yaşanmıştı. Aday iller arasında Karadeniz bölgesinden herhangi bir ilimiz yoktu. Oysa Trabzon Avni Aker Stadyumu güzel olurdu.
Unutmamak gerekir, Karadeniz insanının coşkusu dünyalara bedeldir.

Bir dahaki organizasyonlardan birinde Karadeniz bölgesinden bir İl yada birkaç İl mutlaka olmalı.

Karadeniz halkı daha önce yapılmış olan birçok spor organizasyonundan alnının akı ile çıkmayı başarmıştır.

Sonuç olarak günahı ve sevabı ile turnuvanın başlamasına çok az bir zaman kaldı.

Unutulmamalı ki, bu tip organizasyonlarda kişisel menfaatler güdülmemeli. Başarılı bir organizasyon düzenleyen Türkiye, dünya kamuoyunda da hak ettiği şekilde anılacaktır.

Ülkemizin menfaatleri hepimizin ortak menfaatleridir.

Alnımızın akı ile bu turnuvadan çıkmak dileğiyle.

Saygı ve Sevgilerimle

Bora Çavuşoğlu
Akademisyen

Dip Not: 2010 Fiba Dünya Basketbol Şampiyonası ile teknik bilgi edinmek isteyen ve siteyi incelemek isteyen okurlarım http://turkey2010.fiba.com/pages/tur/fe/10/fwcm/p/index.html linkinden ulaşabilirler.


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>